عملیات گسترده پلیس برلین علیه مظنونان اسلام‌گرا

پلیس آلمان

منبع تصویر، AP

توضیح تصویر،

پلیس برلین عملیاتش را قبل از طلوع آفتاب آغاز کرد

پلیس برلین با عملیاتی وسیع در جستجوی مظنونان اسلام‌گرای افراطی به چندین محل یورش برده و چند خانه، دفتر کار و یک مسجد را جستجو کرده است.

در این عملیات که پیش از طلوع آفتاب آغاز شد ۴۶۰ مامور پلیس آلمان به ۲۴ مکان مختلف یورش بردند. پلیس دو سلول زندان را هم در جریان عملیات امروز جستجو کرد.

این عملیات پس از آن انجام می‌شود که مقام‌های آلمانی دستور دادند مسجدی به نام "فُصلت ۳۳" تعطیل شود.

این مسجدی بود که انیس عامری، مهاجم بازارچه کریسمس برلین، به آن رفت و آمد داشت. مقام‌های آلمانی ظن آن را دارند که اسلام‌گرایان افراطی از این مسجد برای ملاقات یکدیگر استفاده می‌کرده‌اند.

گزارش‌هایی منتشر شده که در این مسجد برای گروه‌های شبه نظامی درگیر در سوریه پول جمع می‌شده است و حاضران در برخی از کلاس‌های اسلامی تشویق می‌شدند که به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) بپیوندند.

حدود دو هفته پیش دادگاهی حکم تعطیلی فصلت ۳۳ و گروه گرداننده آن را داد. این گروه یک هفته پیش از حکم دادگاه محل مسجد را تخلیه کرده بودند.

انیس عامری، مهاجمی که با یک کامیون عده‌ای را در یک بازارچه کریسمس در برلین زیر گرفت، مکررا به مسجد فصلت ۳۳ می‌رفت و ویدئویی در دست است که نشان می‌دهد در روز حمله هم به این مسجد رفته است.

حمله بازارچه برلین با کامیونی انجام شد که انیس عامری با قتل یک راننده لهستانی دزدید. در آن حمله ۱۲ نفر کشته شدند. انیس عامری، ۲۴ ساله و اهل تونس، چهار روز بعد به ضرب گلوله پلیس ایتالیا کشته شد.