نیروهای عراق 'آخرین راه فرار داعش در غرب موصل را بستند'

موصل حق نشر عکس AFP

نیروهای عراقی می‌گویند کنترل آخرین جاده خروجی از موصل را در دست گرفته و به این ترتیب آخرین راه دسترسی به شمال غرب این شهر برای نیروهای داعش را مسدود کرده‌اند.

این جاده موصل را به تلعفر متصل می کند. تلعفر یکی از پایگاه های داعش در ۴۰ کیلومتری غرب موصل و مرز سوریه است.

نیروهای دولتی بخش شرقی موصل را پیشتر تحت کنترل خود درآورده بودند. آنها همراه با حملات هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا و در عملیاتی که از بیش از یک ماه پیش برای بازپس گیری موصل شروع شد، موفق به تصرف شرق موصل شدند.

بیشتر بخوانید

ارتش عراق تاکنون موفق به بیرون راندن داعش از فرودگاه بین‌المللی، یک پایگاه نظامی، یک نیروگاه برق و همچنین تعدادی از مناطق مسکونی شده است.

یکی از منابع وابسته به نیروهای حشد شعبی (بسیج مردمی) گفت که این گروه همراه با یگان‌های ویژه نیروهای عراقی شب گذشته(سه شنبه ۲۸ فوریه) موفق به تصرف بزرگراهی در نزدیکی منطقه بادوش، در مسیر تلعفر شدند.

ژنرال یگان‌های لشکر نهم ارتش عراق نیز به خبرگزاری رویترز گفت که واحدهای ارتشی در فاصله یک کیلومتری ورودی شمال غربی موصل مستقر شده‌اند.

نیروهای حشد شعبی یا بسیج مردمی عراق در تابستان سال ۲۰۱۴ و بعد از پیشروی غافلگیرکننده نیروهای داعش در این کشور در پاسخ به فراخوان آیت‌الله علی سیستانی، مرجع شیعیان در عراق تشکیل شد.

شبه‌نظامیان شیعه در عراق از چند ماه پیش، در چارچوب بازپس‌گیری شهر موصل از نیروهای گروه داعش عملیاتی را با سوریه آغاز کرده‌اند.

موضوعات مرتبط