نانسی پلوسی خواهان استعفای وزیر دادگستری ترامپ شد

نانسی پلوسی، از اعضای ارشد حزب دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا حق نشر عکس Getty Images

نانسی پلوسی، از اعضای ارشد حزب دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا، از جف سشنز، وزیر دادگستری، خواسته است تا استعفا دهد.

این درخواست خانم پلوسی پس از آن مطرح شد که گفته شده است ظاهرا آقای سشنز دو ملاقات خود را با سفیر روسیه در آمریکا و در جریان کارزارهای تبلیغات انتخاباتی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، اعلام نکرده است.

خانم پلوسی، وزیر دادگستری آمریکا را متهم به دروغگویی به کنگره کرده و گفته است که وی فرد مناسبی برای مقام وزارت دادگستری آمریکا نیست.

آقای سشنز هرگونه ملاقات با مقامهای روسیه و گفتگو با آنها در باره مسایل مربوط به تبلیغات انتخاباتی را تکذیب کرده است.

آقای سشنز به عنوان وزیر دادگستری آمریکا ناظر بر عملکرد پلیس فدرال آمریکا (اف بی ای ) است که در حال حاضر در حال بررسی اتهامات مربوط به دخالت احتمالی روسیه در انتخابات آمریکاست. دمکرات ها از قبل درخواست کرده اند که او رسما خود را از هرگونه نقشی در این تحقیقات کنار بکشد؛ درخواستی که احتمالا اکنون بالا خواهد گرفت.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مخالفان ترامپ رابطه او با پوتین را به تمسخر گرفته اند

این تحولات در حالی صورت گرفته است که پیشتر اعضای دمکرات و جمهوری خواه کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان کنگره آمریکا بر سر تحقیقات فراجناحی درباره نقش ادعایی روسیه در انتخابات سال گذشته آمریکا به توافق رسیده‌اند.

اعضای کمیته اطلاعاتی گفتند که این تحقیقات بر تماس‌ها میان ستاد مبارزات انتخاباتی دونالد ترامپ و مسکو متمرکز خواهد بود.

کاخ سفید هرگونه رفتار نامناسب در جریان انتخابات را تکذیب می‌کند.

گفتگوهای سشنز با سفیر روسیه پیش از انتخابات

همزمان وزارت دادگستری آمریکا تایید کرده است که آقای سشنز در جریان مبارزات انتخاباتی با سفیر روسیه در آمریکا گفتگو داشته است.

این وزارتخانه گفت که گفتگوها با سرگی کیسلیاک در دو مورد انجام شد. آقای کیسلیاک از سال ۲۰۰۸ سفیر روسیه در آمریکا بوده است.

یکی از آنها در دفتر آقای سشنز در زمانی انجام شد که آقای سشنز عضو کمیته خدمات مسلح سنا بود و دیگری در جریان دیداری گروهی با حضور سفرای خارجی در واشنگتن.

کاخ سفید تاکنون در مورد این مساله اظهار نظر نکرده است.

روزنامه واشنگتن پست که ابتدا خبر این گفتگوها را فاش کرد نوشته است که آقای سشنز در جریان جلسات تایید صلاحیت خود در سنا به این دیدارها اشاره ای نکرد.

با این حال مقام های دولت به روزنامه واشنگتن پست گفتند که آقای سشنز آن گفتگوها را مرتبط با سوال قانونگذاران در مورد رابطه کمپین ترامپ با روسیه نمی‌دانست و جزییات گفتگوها را به یاد نمی‌آورد.

سارا اسگر فلورز، سخنگوی آقای سشنز، گفت: "در پاسخ های او مطلقا هیچ نکته گمراه کننده‌ای وجود نداشت."

آقای سشنز در انتخابات از دونالد ترامپ حمایت می کرد و به او مشورت می داد.