حمله دموکرات‌ها به وزیر دادگستری؛ 'اعتماد کامل' ترامپ به سشنز

حق نشر عکس Reuters
Image caption جف سشنز دومین مقام بلندپایه کابینه دونالد ترامپ است که به واسطه تماس با مقام‌های روس درگیر یک رسوایی سیاسی می‌شود

مقام‌های ارشد حزب دموکرات آمریکا جف سشنز، وزیر دادگستری آمریکا را به گمراه کردن کنگره در زمینه تماسش با یک مقام روس متهم کرده‌اند و می‌گویند که آقای سشنز باید استعفا دهد. در مقابل دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفته است که به وزیر دادگستری خود "اعتماد کامل" دارد.

چاک شومر، رهبر دموکرات‌ها در سنا، امروز گفت آقای سشنز "هفته‌ها وقت داشت تا آنچه را که به کمیته قضایی سنا گفت تصحیح کند، اما این کار را نکرد." آقای شومر گفت در وزارت دادگستری نباید رسوایی به بار بیاید و به همین دلیل به نفع کشور است که جف سشنز استعفا دهد.

جف سشنز در جریان بررسی صلاحیتش در سنا گفت که ارتباطی با مقام‌های روس نداشته، اما وزارت دادگستری آمریکا به دنبال گزارش واشنگتن‌پست امروز تایید کرد که او در ماه‌های ژوئیه و سپتامبر با سفیر روسیه ملاقات کرده است. آقای سشنز می‌گوید در این دیدارها درباره هیچ مساله سیاسی با روس‌ها صحبت نکرده است.

روسیه می‌گوید مقام‌های روس مستمرا با "شرکای آمریکایی" خود در تماس هستند.

نانسی پلوسی، رهبر دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان، می‌گوید جف سشنز صلاحیت ادامه کار به عنوان وزیر دادگستری را ندارد.

اما پل رایان، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان، گفت در تحقیقات کنگره هیچ سندی به دست نیامده که نشان بدهد آقای سشنز یا هر فرد دیگری از چهره‌های نزدیک به دونالد ترامپ تخلفی در ارتباط با روسیه مرتکب شده باشند.

'اعتماد کامل'

دونالد ترامپ امروز گفت در مساله ملاقات جف سشنز با سفیر روسیه به آقای سشنز "اعتماد کامل" دارد. او گفت پیشتر از ملاقات آقای سشنز با سفیر روسیه مطلع نبوده است.

به گزارش رویترز آقای ترامپ گفت اظهارات جف سشنز در کنگره صادقانه بوده است.

جف سشنز دومین مقام بلندپایه کابینه دونالد ترامپ است که به واسطه تماس با مقام‌های روس درگیر یک رسوایی سیاسی می‌شود. چند هفته پیش مایکل فلین، مشاور سابق امنیت ملی، به دلیل تماسش با سفیر روسیه مجبور به استعفا شد.

دستگاه‌های امنیتی آمریکا روسیه را به مداخله در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا متهم می‌کنند و دموکرات‌ها هم ستاد انتخابات دونالد ترامپ را متهم می‌کنند که تماس‌هایی با روسیه داشته است.

اف‌بی‌آی، پلیس فدرال آمریکا، تحقیقات درباره ادعای نقش روسیه در انتخابات را آغاز کرده است. دموکرات‌ها می‌گویند با توجه به ارتباط جف سشنز با روسیه، او نمی‌تواند مقام ارشد ناظر بر این پرونده باشد و باید کناره‌گیری کند.

الیزابت وارن، سناتور دموکرات که چندین بار با دونالد ترامپ جدال لفظی داشته، خواهان استعفای جف سشنز تعیین یک دادستان مستقل برای رسیدگی به این ادعاها شده است.