درگیری‌ دو گروه کرد در شمال غرب عراق

حق نشر عکس Reuters
Image caption در شمال غرب عراق، دو گروه کرد با هم درگیر شدند و تلفاتی از هردو طرف گزارش شده است

دو گروه کرد در شمال غرب عراق با هم درگیر شده‌اند و تلفاتی از هردو طرف گزارش شده است. درگیرى در اطراف خانه سور در نزدیکى مرز سوریه و در منطقه سنجار یا شنگال رخ داده است؛ جایی که ایزدی‌ها زندگی می‌کنند.

تنش وقتی آغاز شد که پیشمرگه‌های روژاوا که از کردهای سوریه هستند می‌خواستند در سنجار مستقر شوند.

این گروه توسط وزارت پیشمرگه اقلیم کردستان عراق تشکیل شده و آموزش دیده‌اند.

از سوی دیگر، شهرک خانه سور که بیشتر ساکنانش را ایزدی‌ها تشکیل مى‌دهند در کنترل گروهی به نام یگان‌های مدافع شنگال است. این گروه ایزدی‌هایى هستند که از حمایت پ ک ک برخوردارند و بعد از حمله داعش به سنجار و براى "آزاد سازى" این مناطق شکل گرفتند.

نفیسه کوهنورد خبرنگار ما در عراق مى‌گوید درگیرى این چنینى از مدت‌ها قبل، پیش بینى مى‌شد چرا که حکومت اقلیم کردستان عراق از حضور نیروهاى وابسته به پ ک ک در منطقه سنجار ناخوشنود بودند و مسعود بارزانى رییس اقلیم خودمختار کردستان عراق هم در گفتگوى اخیرش با بى‌بى‌سى فارسى تاکید کرده بود پ ک ک باید هرچه زودتر از این مناطق عقب نشینى کند.

این در حالى است که یگان‌هاى مدافع شنگال مى‌گویند از آنجا که این گروه در پس گرفتن این منطقه و بخصوص خانه سور نقش اصلى را به عهده داشته‌اند باید کنترل منطقه را هم در دست داشته باشند.

به گفته خبرنگار ما بعضى رسانه‌هاى محلى این واقعه را در ارتباط با سفر چند روز پیش آقاى بارزانى به ترکیه نیز دانسته‌اند.

از طرفى گروه حشد شعبى در توییتر خود حمله به یگان‌هاى مدافع شنگال را محکوم کرده و سبب شده که بعضى تحلیلگران این درگیرى را بخشى از رقابت‌ ترکیه و ایران در منطقه بدانند.

موضوعات مرتبط