انتخابات فرانسه: افزایش فشارها برای کناره‌گیری نامزد جمهوری‌خواهان

پنلوپه فیون حق نشر عکس Getty Images
Image caption پنلوپه فیون می گوید از شوهرش خواسته که به نامزدی خود ادامه دهد

پنلوپه فیون، همسر فرانسوآ فیون می‌گوید آنچه به عنوان اتهام سوء استفاده مالی به شوهرش نسبت داده می‌شود صحت ندارد و او باید به نامزدی خود در انتخابات پیش رو ادامه دهد.

خانم فیون تاکید کرده او واقعا به عنوان دستیار همسرش کار کرده و دریافت دستمزد در این رابطه هم کاملا از مجرای قانونی صورت گرفته است.

فرانسوا فیون متهم است که از محل منابع عمومی به همسر و فرزندانش حقوق داده است، در حالی که آنها برایش کار نمی‌کردند.

آقای فیون این اتهام‌ها را بی اساس می‌داند و تاکید دارد که از رقابت‌های انتخاباتی کنار نمی‌کشد.

روز شنبه (چهارم مارس - ۱۴ اسفند) پنلوپه فیون در مصاحبه‌ای تلاش کرد به اتهام‌های مالی همسرش پاسخ دهد. او تاکید کرده: "اگر من آن کارها را انجام نمی دادم او (فرانسوآ فیون) باید کس دیگری را استخدام می‌کرد و به او دستمزد پرداخت می‌کرد. بنابراین، تصمیم گرفتیم که من خودم این مسئولیت را بر عهده بگیرم."

فرانسوآ فیون که تا چندی پیش شانس اصلی پیروزی در رای گیری ماه آینده فرانسه بود، پس از طرح این اتهامات با افت محبوبیت عمومی مواجه شده است به طوری که بسیاری از حامیان قبلی‌اش در شانس او برای راه یابی به مرحله دوم رقابت‌ها مردد شده‌اند.

با این وجود، آقای فیون مدعی است که این اتهامات با هدف ترور سیاسی او طرح شده است. او از حامیان خود خواسته فردا (یکشنبه) در کنار برج ایفل پاریس دور هم جمع شوند. درخواستی که می‌تواند به نوعی زورآزمایی خیابانی تعبیر شود و در صورت حضور گسترده طرفداران، آقای فیون را یک بار دیگر برای ادامه کارزار انتخاباتی شایسته جلوه دهد.

حق نشر عکس AP
Image caption بعضی چهره‌های سرشناس جمهوری‌خواهان از آقای فیون خواسته‌اند که کنار برود

در همین حال، حزب محافظه‌کار جمهوری‌خواه فرانسه، امروز (شنبه) در مورد ادامه نامزدی فرانسوآ فیون وارد بحث شد و قرار است روز دوشنبه نتیجه مذاکرات خود را علنی کند.

پیش‌تر یو دی آی (اتحادیه دمکرات‌ها و مستقل‌ها) از حزب جمهوری‌خواه خواسته بود نامزد دیگری را به جای آقای فیون برگزیند؛ درخواستی که به طرح دوباره نام آلن ژوپه انجامیده است. آقای ژوپه در رقابت‌های اولیه جمهوری‌خواهان از آقای فیون شکست سختی خورد.

یک نظرسنجی که از سوی نشریه دمانش صورت گرفته نشان می دهد ۷۱ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار کنار رفتن فرانسوآ فیون شده‌اند.

آقای فیون که امید زیادی برای پیروزی در انتخابات ۲۳ آوریل داشت اکنون در نظرسنجی‌ها عقب‌تر از دو رقیب اصلی است؛ ماری لوپن از حزب راست افراطی و امانوئل مارکون، نامزد حزب لیبرال.

بیشتر بخوانید:

جستجوی خانه فرانسوا فیون توسط پلیس فرانسه

فرانسوا فیون، حزب حاکم فرانسه را به توطئه علیه خود متهم کرد