سناتور جمهوریخواه‌ خواهان ارایه جزئیات ادعای شنود مکالمات از سوی ترامپ شد

اوباما و ترامپ حق نشر عکس Reuters

براساس گزارشها از آمریکا از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، خواسته شده است تا شواهدی را دررابطه با ادعای وی مربوط به شنود مکالمات تلفنیش در برج ترامپ نیویورک، محل کار و سکونتش، و در زمان کارزارهای تبلیغاتی انتخابات، ارایه کند.

بن ساس، سناتور جمهوریخواه، گفته است که ادعای آقای ترامپ "جدی" است و به همین دلیل رئیس جمهور آمریکا باید درخصوص شنود مکالماتش توضیح ارایه کند و همچنین توضیح دهد، که چگونه این نکته را متوجه شده است.

آقای ترامپ تاکنون جزئیاتی از ادعای خود ارایه نکرده است.

رئیس جمهور آمریکا در یک رشته توییت ادعا کرده بود که باراک اوباما، رئیس جمهور سابق، به هنگام کارزارهای انتخاباتی دستور شنود مکالمات او را در برج ترامپ نیویورک، محل کار و سکونتش، داده بود.

در همین خصوص کوین لویس، سخنگوی آقای اوباما، اظهارات آقای ترامپ رد کرده است.

سخنگوی آقای اوباما گفت که نه رییس‌جمهور سابق آمریکا و نه مقام‌های کاخ سفید هیچ‌کدام دستور تفحص درباره هیچ‌یک از شهروندان آمریکا را صادر نکرده‌اند و هر ادعایی جز این "غلط" است.


ادعای ترامپ چیست؟

آقای ترامپ در یک رشته توییت گفت: "وحشتناک (است)! همین حالا مطلع شدم که درست قبل از پیروزی، اوباما ارتباطاتم در برج ترامپ را شنود می‌کرده است. چیزی پیدا نکردند. این مک‌کارتیسم است."

وی افزود: "رئیس جمهور اوباما چه قدر سطحش را پایین آورده که تلفن من را در دوره بسیار مقدس انتخابات شنود می‌کرده است. این در حد نیکسون/واترگیت است. آدم بد (یا مریض)!"

این توییت‌ها به چه اشاره داشت؟

اشاره اول آقای ترامپ به جوزف مک‌کارتی سناتور چپ‌ستیزی است که در دهه ۱۹۵۰ مجموعه‌ای از اقدامات سرکوبگرانه را علیه منتقدان و روشنفکران هدایت می‌کرد و بدون مدارک مستند اتهام‌های سنگینی به آنها می‌زد.

اشاره دوم او به رسوایی واترگیت است که در آن افشا شد دولت ریچارد نیکسون جمهوری‌خواه مقر حزب دموکرات را شنود می‌کرده است. تحقیقات پس از آن فاش کرد که دولت ریچارد نیکسون مجموعه‌ای از سوءاستفاده‌های این چنینی از قدرت انجام داده و قصد لاپوشانی آنها را داشته است. این رسوایی به کناره‌گیری آقای نیکسون از قدرت انجامید.

آقای ترامپ "شنود" را غیرقانونی دانسته و گفته است که می‌تواند بر این مبنا یک دعوای قضایی محکم علیه باراک اوباما آغاز کند.

آقای ترامپ هفته‌ها است که با بخش‌هایی از دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا کشمکش دارد و معترض است که چرا کسانی در این نهادها اطلاعاتی را علیه او به رسانه‌ها درز می‌دهند.

دموکرات‌ها آقای ترامپ را متهم کرده‌اند که قصد دارد با طرح ادعای شنود، افکار عمومی را از ماجرای تحقیق و تفحص درباره ارتباط مخفیانه با روسیه منحرف کند.