ادعای شنود مکالمات ترامپ؛ کاخ سفید خواستار تحقیق درباره اوباما شد

حق نشر عکس Reuters

کاخ سفید از کنگره آمریکا خواسته درباره این موضوع تحقیق کند که آیا باراک اوباما در ماه‌های پایانی ریاست جمهوری از قدرت سواستفاده کرده است یا نه.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، چند روز پیش آقای اوباما را متهم کرد که در زمان مبارزات انتخاباتی و در جریان اتهام ارتباط ستاد انتخاباتی ترامپ با روسیه، دستور داده که گفت‌وگوهای او را در برج محل سکونتش در نیویورک شنود کنند.

سخنگوی باراک اوباما دخالت او در شنود احتمالی مکالمات آقای ترامپ را قاطعانه تکذیب کرده است.

سران حزب دموکرات آمریکا از آقای ترامپ خواسته‌اند که شواهد خود برای این ادعا را ارائه کند. او هنوز دلیلی برای این ادعا ارائه نکرده است.

کاخ سفید امروز، یکشنبه پنجم مارس، از کنگره خواست که در راستای ادامه تحقیقات درباره ادعای ارتباط مخفیانه ستاد انتخاباتی آقای ترامپ با روسیه، این موضوع را هم بررسی کند.

در اطلاعیه کاخ سفید اعلام شده که نه دونالد ترامپ و نه هیچ کدام از مسئولان کاخ سفید از این به بعد درباره این موضوع نظر نخواهند داد.

ادعای ترامپ چیست؟

آقای ترامپ در یک توییت گفت: "وحشتناک (است)! همین حالا مطلع شدم که درست قبل از پیروزی، اوباما ارتباطاتم در برج ترامپ را شنود می‌کرده است. چیزی پیدا نکردند. این مک‌کارتیسم است."

وی در توییت دیگری افزود: "رئیس جمهور اوباما چه قدر سطحش را پایین آورده که تلفن من را در دوره بسیار مقدس انتخابات شنود می‌کرده است. این در حد نیکسون/واترگیت است. آدم بد (یا مریض)!"

حق نشر عکس Twitter

این توییت‌ها به چه اشاره داشت؟

اشاره اول آقای ترامپ به جوزف مک‌کارتی سناتور چپ‌ستیزی است که در دهه ۱۹۵۰ مجموعه‌ای از اقدامات سرکوبگرانه را علیه منتقدان و روشنفکران هدایت می‌کرد و بدون مدارک مستند، اتهام‌های سنگینی به آنها می‌زد.

اشاره دوم او به رسوایی واترگیت است که در آن افشا شد ستاد انتخاباتی ریچارد نیکسون جمهوری‌خواه، مقر حزب دموکرات را شنود می‌کرده است. تحقیقات پس از آن فاش کرد که دولت ریچارد نیکسون مجموعه‌ای از سوءاستفاده‌های این چنینی از قدرت انجام داده و قصد لاپوشانی آنها را داشته است. این رسوایی به کناره‌گیری آقای نیکسون از قدرت انجامید.


حق نشر عکس Reuters
Image caption دونالد ترامپ بارها باراک اوباما را متهم کرده که پشت حملات علیه او ایستاده است

علاوه بر دموکرات‎‌ها، بن ساس، سناتور جمهوریخواه هم گفته است که ادعای آقای ترامپ "جدی" است و به همین دلیل رئیس جمهور آمریکا باید درخصوص شنود مکالماتش توضیح ارایه کند و همچنین توضیح دهد که چگونه این نکته را متوجه شده است.

آقای ترامپ هفته‌ها است که با بخش‌هایی از دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا کشمکش دارد و معترض است که چرا کسانی در این نهادها، اطلاعاتی را علیه او به رسانه‌ها درز می‌دهند.

دموکرات‌ها آقای ترامپ را متهم کرده‌اند که قصد دارد با طرح ادعای شنود، افکار عمومی را از ماجرای تحقیق و تفحص درباره ارتباط مخفیانه با روسیه منحرف کند.

نزدیکان آقای ترامپ متهم هستند که مخفیانه با مقام‌های روسیه دیدار کرده‌اند. تا کنون یکی از مقام‌های دولت آقای ترامپ در این ارتباط استعفا کرده است.