خیرت ویلدرز؛ معروفترین سپید مو بعد از مرلین مونرو، دشمن اسلام

خیرت ویلدرز
توضیح تصویر،

خیرت ویلدرز می‌گوید باید محافظه‌کاری را کنار گذاشت و به اسلام حمله‌ کرد

مردم هلند امروز در انتخابات سراسری شرکت می‌کنند، انتخاباتی که نوعی دماسنج افکار عمومی در اروپا کمی پیش از یکی از مهمترین رای‌گیری‌های این قاره تلقی می‌شود، یعنی انتخابات فرانسه. مهمترین سوال در هر دو انتخابات این است: آیا نامزد راست افراطی ضد مهاجرت و ضد اسلام و طرفدار ترامپ برنده انتخابات خواهد شد؟

حتی اگر نظرسنجی‌ها نشان دهند که این نامزدها شانس ندارند (که اینطور نیست)، همه‌پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا به همه یادآوری می‌کند آنچه غیر محتمل به نظر می‌رسیده ممکن است اتفاق بیفتد.

از این رو انتخابات هلند به عنوان پیش‌درآمد انتخابات در فرانسه دیده می‌شود که یکی از ستون‌های اصلی اتحادیه اروپاست.

رقابت بین دو نفر است، مارک روته نخست وزیر فعلی و رهبر "حزب مردم برای آزادی و دموکراسی" و چهره‌ای بسیار جنجالی به نام خیرت ویلدرز، رهبر "حزب آزادی"، از دوستان و حامیان سرسخت دونالد ترامپ، مارین لوپن و نایجل فاراژ.

ظهور چهره‌ای مثل خیرت ویلدرز در کشوری که همیشه به فرهنگ تساهل و مدارای خود افتخار می‌کرده حاکی از بحران هویتی است که سرزمین گل و آسیاب‌بادی دچار آن شده.

توضیح تصویر،

تظاهرات اعتراضی در آلمان

اما درباره این مرد ۵۴ ساله بسیار قد بلند و سپیدمو چه می‌دانیم؟

برخلاف دونالد ترامپ و نایجل فاراژ (از چهره‌های اصلی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) که خود را غیر خودی، خارج از نظام و طبقه حاکم می‌دانستند و از همین امتیاز هم در همه‌پرسی بریتانیا و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا استفاده کردند، آقای ویلدرز از دل نظام مستقر در آمده است، او یکی از قدیمی‌ترین نمایندگان پارلمان هلند است که از ۱۹ سال پیش کرسی نمایندگی دارد.

او کارش را از همین "حزب مردم برای آزادی و دموکراسی"، حزب حاکم که رقیب کنونی او در انتخابات است، شروع کرده اما چون بتدریج از سیاست‌های این حزب سرخورده شد، سر به شورش علیه خط حزب برداشت، در سال ۲۰۰۴ از این حزب اخراج شد و حزب خود را بنیان گذاشت.

توضیح تصویر،

خیرت ویلدرز

حزب آزادی:

این حزب یک حزب عادی نیست، تنها عضو رسمی آن خیرت ویلدرز است که فقط افراد بسیار وفادار به خود را بعنوان نامزدهای حزب معرفی می‌کند. وعده‌های انتخاباتی حزب فقط یک صفحه است با دو محور؛ اسلام‌زدایی در هلند و منع کامل مهاجرت از کشورهای اسلامی.

رهبر حزب خیرت ویلدرز هم زندگی عادی ندارد. از سال ۲۰۰۴ که نیروهای امنیتی هلند طرح ترور او را کشف و خنثی کردند، او تحت حفاظت ۲۴ ساعته پلیس است. او را در خانه‌ای امن و ضد گلوله اسکان داده‌اند که حتی یک پناهگاه امن هم دارد، او را با ماشین ضد گلوله از محل سکونتش به دفترش در پارلمان می‌برند، جلیقه ضد گلوله می‌پوشد و به گفته خودش به دلیل نفرتش از اسلام از زندگی شخصی محروم شده است.

به همین دلایل امنیتی او فقط هفته‌ای یک بار می‌تواند همسرش را که تبار مجار دارد ببیند. آقای ویلدرز در نتیجه این محدودیت، تماس عادی با جامعه و زندگی روزمره مردم را کاملا از دست داده است.

توضیح تصویر،

انتخابات هلند اولین انتخابات از سه انتخابت مهم اتحادیه اروپا در شش ماه آینده تلقی می‌شود، انتخابات بعدی در فرانسه است و بعد در آلمان

اسلام

خیرت ویلدرز برای اظهارتش علیه اسلام و مسلمانان معروف است. او قرآن را با کتاب "نبرد من" هیتلر مقایسه کرده و خواستار ممنوعیت کامل آن در هلند شده است. او خواستار تعطیلی مساجد (که آنها را کاخ نفرت می‌خواند) و مدارس اسلامی در هلند است. فیلم جنجال‌برانگیز "فتنه" که آقای ویلدرز در سال ۲۰۰۸ ساخت، بجز حملات شدید به اسلام و مسلمانان، حاوی جملاتی از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری وقت ایران و آیت‌الله علی مشکینی، رئیس پیشین مجلس خبرگان است و به مراسم قمه‌زنی، سنگسار زنان "زناکار" و اعدام همجنس‌گرایان در ایران اشاره می‌کند.

توضیح تصویر،

تظاهرات در اعتراض به خیرت ولدرز در هلند

مسلمانان

آقای ویلدرز معتقد است مسلمان میانه‌رو وجود ندارد. آنها که به عنوان مسلمان میانه‌رو معرفی می‌شوند یا در واقع مسلمان نیستند چون آداب و شریعت اسلام را به جا نمی‌آورند، یا دروغگو هستند یا قرآن را نخوانده‌اند.

خارجی‌ها

آقای ویلدرز کسانی را که در خیابان از ظاهرشان می‌توان فهمید خارجی هستند "تروریست خیابانی" می‌خواند هر چند که گفته می‌شود مادر بزرگش اهل جاوه اندونزی (پرجمعیت‌ترین کشور مسلمان دنیا) بوده است. در آن زمان اندونزی (که هند شرقی هلند نامیده می‌شد) مستعمره هلند بود و پدربزرگ آقای ویلدرز مامور به خدمت در آنجا.

ایران

آقای ویلدرز در جوانی و سال‌های بعد به بسیاری از کشورهای خاورمیانه از جمله ایران سفر کرده است. برادر آقای ویلدرز در مصاحبه‌ای با نشریه اشپیگل آلمان گفته است:

"به عنوان یکی از نمایندگان جوان پارلمان، او ناگهان هیئتی از نمایندگان را که به ایران سفر کرده بودند ترک کرد. او آنقدر احساس ترس می کرد که بلافاصله از هتل به فرودگاه منتقل و با اولین پرواز به خانه برگشت." برادر آقای ویلدرز توضیح نداد چرا دیگر اعضای هیئت اعزامی چنین ترسی نداشتند.

آقای ویلدرز همچنین طرفدار حمله نظامی اسرائیل به ایران بر سر برنامه هسته ای این کشور بود.

توضیح تصویر،

خیرت ویلدرز

اسرائیل

آقای ویلدرز طرفدار سفت و سخت اسرائیل است. او در جوانی دو سال در کیبوتص‌های اسرائیل کار و زندگی کرده و پس از آن حدود چهل بار به این کشور سفر کرده است. او به یک نشریه هلندی گفته بود: "من کشورهای جالب زیادی را در خاورمیانه دیده‌ام، از سوریه و مصر و تونس گرفته تا ترکیه و قبرس و ایران، اما هیچ یک از این کشورها به من آن احساس همبستگی ویژه را نداد که وقتی پایم را در فرودگاه بن گوریون می‌گذارم پیدا می‌کنم."

در سال ۲۰۰۹ روزنامه‌نگاری به نام لیزی فان لیوین در مطلبی مدعی شد که مادربزرگ آقای ویلدرز که اهل جاوه بوده از یهودیان سرشناس آن منطقه بوده و بر طبق قوانین آیین یهود آقای ویلدرز یهودی محسوب می‌شود.

توضیح تصویر،

خیرت ویلدرز

رسانه

آقای ویلدرز به عنوان یکی از متخصصان استفاده از رسانه شناخته می‌شود. او بخوبی می‌داند چگونه خود را به سرخط خبرها برساند. محرومیت او از زندگی اجتماعی و حزب نامتعارف او که تقریبا فعالیت‌ مرسوم حزبی ندارد، سبب شده که بیشتر فعالیت‌های تبلیغی او در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی انجام شود. گفته می‌شود دسترسی خبرنگاران به آقای ویلدرز بسیار سخت است، حزب به درخواست‌های مصاحبه یا درخواست برای تایید یا تکذیب اخبار پاسخ نمی‌دهد و حضور آقای ویلدرز در رسانه‌ها بسیار گزیده و برنامه‌ریزی شده است. او سالها قبل دوره‌های آموزشی رسانه را گذرانده است.

موی سپید

یکی ازویژگی‌های آقای ویلدرز موهای سپید اوست. اما موهای او در اصل به رنگ قهوه‌ای است و او با مواد رنگ‌بر موهایش را سفید می‌کند. گفته می‌شود او یک‌بار به شوخی موهایش را سفید کرد اما این کار بقدری جلب توجه کرد که او تصمیم گرفت این کار را ادامه دهد. او را معروفترین سپید مو بعد از مرلین مونرو می‌دانند.

انتخابات هلند

توضیح تصویر،

رهبران شش حزب اصلی در انتخابات هلند، نفر اول از سمت چپ خیرت ویلدرز است و نفر سوم از چپ مارک رته نخست‌وزیر فعلی

در یک قرن اخیر هیچ حزبی اکثریت پارلمان را در هلند به دست نیاورده و بتنهایی دولت تشکیل نداده، دولت همواره ائتلافی بوده است. نظرسنجی‌ها حکایت از رقابت شانه به شانه حزب حاکم و حزب آقای ویلدرز دارد. مارک رته حدود یک ماه و نیم پیش در مقاله‌ای در یکی از روزنامه‌های هلند به کسانی که حاضر به "تطبیق" با فرهنگ هلند نیستند و به "ارزشهای این کشور انتقاد می‌کنند" هشدار داد که یا "رفتارشان را عادی کنند" یا از این کشور بروند.

توضیح تصویر،

مارین لوپن و خیرت ویلدرز

این مطلب که بسیاری آن را تاکتیکی برای جلب آراء طرفداران آقای ویلدرز دانسته‌اند با اعتراض نهادهای مدنی و حقوق بشری روبرو شد. با این حال کاملا ممکن است که آقای رته مجبور شود با خیرت ویلدرز دولت ائتلافی تشکیل دهد.

اگر آقای ویلدرز این انتخابات را ببرد، تمام نگاه‌ها به فرانسه معطوف خواهد شد، جایی که دوست او مارین لوپن بیش از پیش به پیروزی راست‌های افراطی عوام‌گرا در دموکراسی‌های غربی امیدوار خواهد شد.