آیا اما واتسون به خاطر آشکار کردن پستان‌هایش یک ضدفمینیست است؟

آیا اما واتسون به خاطر آشکار کردن پستان‌هایش یک ضد فمینیست است؟ حق نشر عکس TIM WALKER / VANITY FAIR

تصمیم اما واتسون، هنرپیشه سرشناس بریتانیایی، برای به نمایش گذاشتن بخشی از پستان‌هایش در عکس‌‌های مجله ونیتی‌فر بحث تندی را در شبکه‌های اجتماعی درباره معنای فمینیست بودن به پا کرده است.

جولیا هارتلی-بروئر، مجری رادیو، در توییتر گفته است: "او گله می‌کند که از زنان استفاده جنسی می‌شود، بعد از خودش در کارش استفاده جنسی می‌کند. ریاکاری!"

واتسون گفته است از این که متهم به "ضدفمینیست" بودن شده، "گیج" شده است و یک "سوءتفاهم" جدی درباره معنای واقعی فمینیست بودن وجود داد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ویکتوریا جنکینسون می‌گوید که زنان باید بیش از پیش در جدال برای برابری، متحد باشند

پس می‌شود پستان‌هایتان را برهنه کنید و باز هم فمینیست باشید؟

سم اسمترز، مدیر اجرایی انجمن فاوست که برای برابری جنسیتی و حقوق زنان مبارزه می‌کند، می‌گوید: "کارهایی که اما واتسون برای زنان و دختران جوان انجام داده از مجموع کارهای اغلب ما روی هم، بیشتر بوده است".

"در نتیجه واقعا برایم قابل درک نیست که ما فقط به خاطر این‌که او چنین تصمیمی گرفته است، از او انتقاد کنیم."

"او زن قدرتمندی است که خودش برای گرفتن عکسی باسلیقه جلوی دوربین ایستاده است. کسی از او بهره‌برداری نکرده است، زمام اختیار در این کار در دست خود او بوده و این، استفاده مثبتی از بدن او است."

سکسیست‌نیوز، گروهی که پشت کارزاری برای توقف انتشار عکس مدل‌هایی با بالاتنه برهنه در صفحه ۳ روزنامه سان است، از این که ستاره سابق فیلم‌های هری پاتر در حال بررسی و درک بهتر فمینیسم است و به یکی از پرچم‌داران آن تبدیل می‌شود، ابراز رضایت کرده است.

سکسیست‌نیوز معتقد است که جنجال ایجاد شده در پی انتشار عکس‌های اما واتسون "احمقانه" است و می‌افزاید: "ما این بحث‌ها را درباره عکاسی مد مردان نداریم، حالا هر چقدر هم لباس‌های توری و قلاب‌بافی‌شده بپوشند و پستان‌هایشان معلوم باشد."

"در شرایطی که هیچ زنی نمی‌تواند خارج از حباب مردسالارانه جامعه، لباس خودش را انتخاب کند، این (ماجرا) به خوبی نشان می‌دهد که حتی ممکن است کسی همچون اما واتسون، در مقایسه با بسیاری از زنان دیگر با استانداردهای سخت‌تر بیشتری مواجه شود."

حق نشر عکس TIM WALKER / VANITY FAIR

ویکتوریا جنکینسون، ۲۰ ساله، عضوی از خیریه گرل‌گایدینگ که برای فراهم کردن دنیایی بهتر برای زنان و دختران فعالیت می‌کند، معتقد است که از این عکس‌ها به عنوان فرصتی استفاده شده است تا با به حاشیه کشاندن واتسون، کارهایش برای ترویج حقوق زنان "تضعیف" شود.

او می‌گوید: "این عکس‌ها نه ریاکارانه هستند و نه از ارزش کارهای او به عنوان یک فمینیست کم می‌کنند. ما زنان باید در جدال خود برای برابری بیش از پیش متحد باشیم."

"درک نمی‌کنم که چرا مردم فکر می‌کنند که می‌توانند به یک زن بگویند چه کار می‌تواند بکند و چه کار نمی‌تواند بکند. با اما (واتسون) هم موافق هستم که منتقدان، متوجه این نکته نشده‌اند."

"یک زن باید بتواند انتخاب کند که چه کاری می‌خواهد انجام بدهد. فمینیسم در سال ۲۰۱۷ یعنی همین."

اما دکتر فین مکی، یک پژوهشگر حوزه فمینیسم در دانشگاه وست‌انگلند، این نگاه را که فمینیسم یعنی دادن "حق انتخاب" به زنان، رد می‌کند و می‌گوید که فمینیسم یک جنبش برای رسیدن به عدالت اجتماعی است.

او می‌گوید: "اما (واتسون) می‌گوید که فمینیسم درباره حق انتخاب است، حق انتخاب هرچه که می‌خواهی، اما این، مهمل است."

بعضی زنان چیزهای وحشتناکی انتخاب می‌کنند، بعضی زنان تصمیم می‌گیرند که برای احزابی کار کنند که حق دسترسی زن‌ها به سقط جنین، دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی یا دسترسی مادران به رفاه را رد می‌کنند.

اما، دکتر مکی معتقد نیست که قرار گرفتن اما واتسون در مقابل دوربین برای عکس‌های ونیتی‌فر به این معنی است که او فمینیست نیست.

"اگر او خودش را فمینیست می‌داند و به ترویج حقوق زنان اعتقاد دارد، نباید کارهایی که به عنوان بخشی از شغل خود انجام می‌دهد، فمینیست بودن او را تضعیف کند."

"اما به باور من، اگر او سعی دارد بگوید که عکس گرفتن و بیرون آوردن پستان‌هایش در عکس، یک عمل فمینیستی است، موضوع عوض می‌شود."

با این حال، دکتر مکی معتقد است که ترویج فمینیسم از طریق صحبت کردن کردن درباره آن، موثرتر است تا از طریق بدن.

او می‌گوید: "رادیکال‌ترین چیزی که زنان در این فرهنگ می‌توانند انجام دهند این است که لباس‌هایشان را به تن نگه دارند، ولی دهانشان را باز کنند و درباره امور سیاسی اظهارنظر کنند."

بحث و جدل درباره عکس‌های اما واتسون این پرسش را ایجاد کرده است که فمینیست بودن یعنی چه. اما گروه‌های برابری‌خواه و فمینیست‌ها می‌گویند که این بحث باید بر استفاده ابزاری از زنان و نابرابری جنسیتی متمرکز باشد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption فعالان حقوق زنان در تظاهراتی در ژانویه ۲۰۱۷ در لندن

کنایه به فمینیسم

خانم اسمترز می‌گوید: "مساله اصلی در تمام این بحث‌ها، فشاری است که روی زنان جوان هست تا جور خاصی به نظر برسند و به خاطر ظاهرشان قضاوت شوند، بنابراین اگر قرار است بحث روی چیزی متمرکز باشد، به باور من، بیشتر باید نگران اولویت‌دادن به این مسائل بود."

دکتر مکی می‌پرسد که چرا این بحث به جای مسایلی مانند موقعیت اقتصادی زنان و کاهش ارائه خدمات به زنان، به آشکارسازی پستان‌های یک ستاره سینما تقلیل یافته است.

او می‌گوید: این که یک ستاره هالیوود کمی از پستان‌هایش را نمایش می‌دهد، واقعا کمترین نگرانی من است.

"جالب است که مردم فقط حالا درباره آن حرف می‌زنند و به نظر می‌رسد که به جای صحبت درباره مشکل کلی هالیوود در استفاده ابزاری از زنان، محرک اصلی‌شان این است که به فمینیسم کنایه بزنند."

سکسیست‌نیوز هم نوشته است: واقعا لازم است بررسی کنیم که اصلا چرا همین یک عکس، باعث چنین خشمی شده است. این طور نیست که بگوییم تصاویر مد یا ستارگان بدون مشکل هستند، درست برعکس."

"مثل همیشه تمرکز بر این است که یک زن چه کار باید یا نباید بکند، نه این که چطور فرهنگ ما بدن‌های زنان را ارائه، کنترل و مصرف می‌کند و این اعمال را محکوم کند."

"ما باید این چیزها را به چالش بگیریم، نه یک زن را که در این سیستم گرفتار شده است."

موضوعات مرتبط