روابط ترکیه و آلمان؛ آلمان در مورد مقایسه با رفتار نازی‌ها هشدار داد

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای چاوش اوغلو پس از آن که مقامات برگزاری ملاقاتش با جمعیت ترک های آلمان را در ساختمانی دیگر لغو کردند شام روز سه شنبه از بالکن کنسلگری ترکیه در هامبورگ سخنرانی کرد.

وزیر امور خارجه آلمان به همتای ترک خود هشدار داده است که مقایسه کردن دولت فعلی با آلمان نازی "خط قرمزی است که نباید از آن عبور کرد". او این اظهارات را در جریان ملاقات وزرای خارجه برای کاهش تنش های اخیر میان دو کشور بیان کرده است.

زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان در عین حال بر علاقه کشورش برای برقراری "روابط دوستانه" با ترکیه تاکید کرده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، مقامات آلمان را به دلیل لغو تجمع هایی برای تبلیغ همه پرسی اصلاحات قانون‌اساسی ترکیه با حضور وزرای این کشور به داشتن "رفتاری مانند نازی ها" متهم کرده بود. آلمان جمعیت بزرگی از مهاجران ترک دارد که تابعیت ترکیه را هم دارند و می توانند در همه پرسی رأی بدهند.

آقای اردوغان قصد دارد با برگزاری این همه پرسی در ۱۶ آوریل اختیارات جدیدی به دست بیارد.

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در سفر به هامبورگ با هدف جلب حمایت حدود ۱.۴ میلیون رأی دهندگان ترک که در آلمان زندگی می کنند، مقایسه با نازی ها را تکرار کرده است.

دولت های هلند و اتریش نیز از سیاست دولت ترکیه برای تبلیغ همه پرسی خود در میان ترک های مقیم کشورهای عضو اتحادیه اروپا انتقاد کرده اند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان مقایسه با نازی ها را محکوم کرده و آن را "غیر قابل قبول" خوانده است.

روابط آلمان و ترکیه از زمان کودتای نظامی در ماه ژوئیه گذشته در ترکیه رو به وخامت گذاشت. آلمان در پی این کودتا از دستگیری های گسترده و پاکسازی در نهادهای دولتی انتقاد کرد.

بیشتر بخوانید:

روابط ترکیه و آلمان؛ شهرداری گاگنوا از بیم بمبگذاری تخلیه شد

بالا گرفتن جنگ لفظی میان آلمان و ترکیه

درخواست پناهندگی ۱۳۶ دیپلمات ترکیه و خانواده‌هایشان از آلمان

در یک بحث تازه آقای چاووش اوغلو مقامات آلمان را به اعمال "فشار سیستماتیک" بر ترک های مقیم این کشور متهم کرده است. او گفت که آلمان نباید به ترکیه "درس دموکراسی و حقوق بشر" بدهد.

او پس از آن که مقامات برگزاری ملاقاتش با جمعیت ترک های آلمان را در ساختمانی دیگر لغو کردند، این سخنان را شام روز سه شنبه از بالکن کنسولگری ترکیه در هامبورگ بیان کرد.

آقای گابریل گفته است که تصمیم در باره لغو ملاقات مربوط به مقام های محلی است و بسیاری اوقات به دلایل امنیتی گرفته می شود.

به گفته آقای گابریل موضوع دیگری که در ملاقات روز چهارشنبه وزرای امور خارجه دو کشور مطرح شده، سرنوشت دنیز یوسل، خبرنگارروزنامه "دی ولت" آلمان بوده است که تابعیت دوگانه آلمان و ترکیه دارد.

آقای یوسل در ترکیه به اتهام آنچه تبلیغات تروریسم نامیده شده بازداشت شده است.

وزیر امور خارجه آلمان گفته است که آقای چاوش اوغلو با دسترسی کنسولگری آلمان به این خبرنگار موافقت کرده است.

موضوعات مرتبط