دو سناتور از اف‌بی‌آی خواستند تمامی مدارک مرتبط با ادعای شنود ترامپ را ارایه کند

لیندسی گراهام (چپ) سناتور کارولینای جنوبی و شلدون وایت‌هاوس (راست) حق نشر عکس Getty Images
Image caption لیندسی گراهام (چپ) سناتور کارولینای جنوبی و شلدون وایت‌هاوس (راست) از ایالت رود آیلند نویسندگان این نامه به اف.بی.آی.

دو سناتور آمریکایی از پلیس فدرال آمریکا خواستند هرگونه مدرکی نظیر حکم یا مجوز دادگاه که در حمایت از ادعای شنود تلفن دفتر آقای ترامپ است را به کنگره ارایه کند.

شلدون وایت‌هاوس، سناتور دموکرات و لیندسی گراهام، از چهره‌های سرشناس جمهوری‌خواهان امروز چهارشنبه (هشتم مارس - ۱۸ اسفند) در نامه‌ای به اف.بی.آی. خواستار دریافت هرگونه مدارک مرتبط با ادعای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در ارتباط با شنود تلفن دفتر او در نیویورک در دوران انتخابات سال گذشته شدند.

در این نامه از اف‌بی‌آی خواسته شده "هرگونه درخواست رسیدگی و مجوز دادگاه که به شنود دونالد ترامپ، ستاد انتخاباتی او یا برج ترامپ وجود دارد" برای تحقیقات به سنا فرستاده شود.

این ادعا نخستین‌بار در روزهای آخر هفته گذشته در چند توییت پشت هم از سوی دونالد ترامپ مطرح شد.

او در توییترش نوشته بود: "وحشتناک! همین حالا مطلع شدم که درست قبل از پیروزی، اوباما ارتباطاتم در برج ترامپ را شنود می‌کرده است. چیزی پیدا نکردند. این مک‌کارتیسم است."

"رئیس جمهور اوباما چه قدر سطحش را پایین آورده که تلفن مرا در دوره بسیار مقدس انتخابات شنود می‌کرده است. این در حد نیکسون/واترگیت است. آدم بد (یا مریض)!"

در پی این توییت‌ها کاخ‌سفید رسما از کنگره آمریکا خواست به موضوع "سوء استفاده باراک اوباما از قدرت" طی ماه‌های آخر حضورش در کاخ سفید رسیدگی کند.

با وجود این، در چند روز گذشته نه آقای ترامپ و نه کاخ‌سفید به پرسش‌های مکرر رسانه‌ها برای ارایه مدارک و مستندات پاسخی نداده‌اند و گفته‌اند تا زمان تکمیل شدن تحقیقات کنگره در این باره اظهارنظر نخواهند کرد.

هم‌زمان چند مقام اطلاعاتی در روزهای گذشته با رد ادعای آقای ترامپ آن را "بی اساس" خوانده‌اند.

مهم‌ترین مقام، جیمز کومی، رئیس اف.بی.آی. بوده که به گزارش رسانه های آمریکا ادعای آقای ترامپ را رد کرده و از جیمز سشنز وزیر دادگستری هم خواسته علنا در این مورد اظهار نظر کند.

بیشتر بخوانید:

رئیس اف‌بی‌آی ادعای شنود مکالمات ترامپ را 'رد کرد'

ادعای شنود مکالمات ترامپ؛ مدیر وقت اداره اطلاعات امنیت ملی آمریکا تکذیب کرد

ترامپ: اوباما قبل انتخابات مکالماتم را شنود می‌کرده است