لانه خرگوشی که به وعده‌گاه هواداران 'شهسواران معبد' منتهی می‌شود

Caters حق نشر عکس Caters

در محدوده‌ای در نزدیکی شهر کوچک شیفنال در بریتانیا، آنچه به نظر می‌رسد لانه معمولی خرگوشی در زمین یک کشاورز باشد، به دروازه‌ای برای ورود به یک پناهگاه زیرزمینی تبدیل می‌شود که گفته می‌شود مورد استفاده مریدان یک گروه نظامی-مذهبی در قرون وسطی بوده است.

براساس یک افسانه محلی، غارهای کینتون در نزدیکی شیفنال در قرن ۱۷ میلادی مورد استفاده مریدان گروه شهسواران معبد (شوالیه‌های معبد) بوده است.

شهسواران معبد، گروهی نظامی-مذهبی بود که در قرون وسطی برای شرکت در جنگ‌های صلیبی تشکیل شد، ولی به‌تدریج بر دامنه نفوذ سیاسی و اقتصادی خود اضافه کرد. در برخی متون، شهسواران معبد به نخستین گروه‌های فراماسونری تاریخ ربط داده شده‌اند.

غارهای کینتون کمتر از یک متر زیر زمین هستند و به نظر می‌رسد که ساختارشان دست‌نخورده است.

کاربرد اصلی این غارها در هاله‌ای از ابهام است، ولی در وبسایت "هیستوریک انگلند"، نهادی که مسئول محافظت از آثار و مکان‌های تاریخی در بریتانیا است، آمده که این غارها طبیعی نیستند و احتمالا در اواخر قرن ۱۸ و اوایل قرن ۱۹ میلادی ساخته شده‌اند، یعنی صدها سال بعد از آن که گروه شهسواران معبد عملا از بین رفته بود.

در این گزارش آمده است که به نظر می‌رسد این غارها برای "تشریفات مذهبی مربوط به جادوی سیاه" مورد استفاده افرادی در عصر مدرن کنونی بوده است.

مایکل اسکات که اهل بیرمنگام است، بعد از آن که ویدئویی درباره این غارها دید، برای عکاسی به آنجا رفت.

حق نشر عکس Caters

او می‌گوید: "برای پیدا کردن غارها پیاده رفتم. موقعیت آنها به گونه‌ای است که اگر ندانید چیزی آنجا هست، پیدایش نمی‌کنید و از کنارش رد می‌شوید. ولی داخلش مثل یک معبد زیرزمینی است."

تونل‌ها به شبکه‌ای از گذرگاه‌ها و طاقی‌هایی منتهی می‌شوند که از ماسه‌سنگ تراشیده شده‌اند و یک حوض کوچک هم در آنجا دیده می‌شود.

حق نشر عکس Caters

آقای اسکات می‌گوید که غار "تقریبا تنگ" بود و کسانی که قدشان حدود ۱.۸ متر است، احتمالا باید داخل غار خم شوند. بعضی از اتاقک‌های داخل غار هم به حدی کوچک است که برای داخل شدن باید چهاردست‌وپا واردشان شد.

"باید (برای ورود به یکی از اتاقک‌ها) دولا می‌شدم و وقتی داخل شدم، سکوت کامل در فضا حاکم بود. به جز چند عنکبوت چیز دیگری به چشم نمی‌خورد."

حق نشر عکس Caters
حق نشر عکس Caters

گزارش شده است که در سال ۲۰۱۲ میلادی و بعد از آن که عده‌ای برای برگزاری تشریفات مذهبی "جادوی سیاه" به طور مرتب به غارها می‌رفتند، مسیر ورودی آنها بسته و مهروموم شده بود.

حق نشر عکس Caters

شهسواران معبد چه کسانی هستند؟

شهسواران معبد گروهی نظامی بودند که در قرن ۱۲ میلادی برای محافظت از زائران مسیحی در مسیر بیت‌المقدس، دور هم جمع شدند. اعضای این گروه به دلیل خدماتشان، امتیازهای ویژه‌ای داشتند و مورد حمایت کلیسا بودند. آنها به داشتن ثروت و قدرت قابل توجه هم شهرت داشتند.

در سال ۱۰۹۵ میلادی، پاپ اوربان دوم وعده داد که اگر شهسواران اروپایی در جنگ‌های صلیبی شرکت و بیت‌المقدس را برای مسیحیان فتح کنند، گناهان آنها بخشیده خواهد شد. در آن زمان، بسیاری از شهسواران با پذیرش این وعده، روی لباس‌ها و شنل‌های خود علامت صلیب را دوختند و به نفع مسیحیان و کلیسا وارد جنگ‌های صلیبی شدند.

حق نشر عکس Hulton Archive