اقدام شش ایالت‌ آمریکا علیه فرمان مهاجرتی ترامپ

اعتراض به فرمان ترامپ حق نشر عکس AP
Image caption تجمع‌های بسیاری در اعتراض به فرمان قبلی دونالد ترامپ برگزار شد

ایالت‌های واشنگتن، نیویورک، مینه‌سوتا، اورگان و ماساچوست اعلام کرده‌اند که علیه فرمان مهاجرتی جدید دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، اقدام قضایی می‌کنند.

پیش از این ایالت هاوایی با ثبت شکایتی فرمان منع ورود شهروندان شش کشور را به چالش کشید.

این شش ایالت می‌گویند نسخه جدید فرمان هم‌چنان شامل حکمی است که دادگاه برای نسخه قبلی فرمان داد و جلوی اجرایش را گرفت. درباره حکم قبلی بیشتر بخوانید.

آقای ترامپ در دستور تازه‌اش ورود شهروندان شش کشور ایران، لیبی، سودان، سومالی، سوریه و یمن به آمریکا را برای ۹۰ روز به حالت تعلیق در آورده است. تفاوت عمده این فرمان با فرمان قبلی حذف شهروندان عراقی از فهرست کشورهای ممنوع‌شده است.

مقام‌های ایالت هاوایی در این باره به حرف استفن میلر، از مشاوران ارشد دونالد ترامپ، اشاره کرده‌اند که درباره فرمان دوم به رسانه‌ها گفته بود در واقع "همان سیاست فرمان اول است".

رابرت فرگوسن، دادستان کل واشنگتن گفت اگرچه فرمان جدید در مقایسه با فرمان قبلی شامل گروه کوچک‌تری از افراد می‌شود، اما ایالت‌ها همچنان می‌توانند آن را به طور حقوقی به چالش بکشند.

آقای فرگوسن گفت این به عهده دولت دونالد ترامپ است که ثابت کند فرمان جدید ذیل حکم دادگاه نمی‌گنجد که اجرای فرمان قبلی را معلق می‌کرد.

دادستان کل ایالت واشنگتن گفته است: "ما تاکید می‌کنیم که رئیس‌جمهوری آمریکا نمی‌تواند یک‌جانبه خودش را فارغ از حکم و دستور دادگاه اعلام کند."

دادستان کل دو ایالت نیویورک و ماساچوست هم گفته‌اند که در این شکایت با ایالت واشنگتن همراه می‌شود.

منتقدان می‌گویند نسخه جدید این فرمان هم فقط شامل کشورهایی با جمعیت اغلب مسلمان است و این تبعیض علیه مسلمانان است.

کاخ سفید گفته است "خیلی خاطرجمع" است که فرمان جدید در دادگاه پیروز می‌شود.