انتقاد شدید مرکل از اردوغان برای تشبیه دولت آلمان به دوران نازی

انگلا مرکل، صدراعظم آلمان حق نشر عکس Reuters

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان بار دیگر انتقاد شدید خود را نسبت به سخنان اخیررجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه تکرار کرده است.

آقای اردوغان نحوه برخورد دولت فعلی آلمان را با رفتار این کشور در دوران نازی مقایسه کرده است.

خانم مرکل که در برلین و در پارلمان آلمان صحبت می‌کرد، گفت که چنین مقایسه‌هایی قابل تحمل نیست و باید متوقف شود. صدراعظم آلمان چنین صحبت‌هایی را غم انگیزخواند و گفت واقعا نمی‌خواهد اظهارنظری در این باره بکند.

رئیس جمهوری ترکیه مقامات آلمان را به دلیل لغو تجمع‌های انتخاباتی برای همه پرسی اصلاحات قانون‌اساسی ترکیه با حضور وزرای این کشور به داشتن "رفتاری مانند نازی‌ها" متهم کرده بود.

آلمان جمعیت بزرگی از مهاجران ترک دارد که تابعیت ترکیه را هم دارند و می توانند در همه پرسی رای بدهند.

آقای اردوغان قصد دارد با برگزاری این همه پرسی در ۱۶ آوریل اختیارات جدیدی به دست بیاورد.

در تازه‌ترین اظهار نظرها در این مورد بن‌علی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه گفت که ظاهرا آلمان در قبال همه پرسی آتی در ترکیه موضعی جانبدارانه گرفته است. اما او از تکرار مقایسه موضع دولت فعلی با آلمان نازی خودداری کرد.

تاکنون شماری تجمع در ارتباط با این همه پرسی در آلمان برگزار شده، هرچند دولت خانم مرکل تاکید کرده که قصد ندارد مانع از برگزاری آنها شود اما در عین حال تاکید کرده که باید به تصمیم مقامات محلی آلمان در مورد این انجام این تجمعات احترام گذاشته شود.

روابط آلمان و ترکیه از زمان کودتای نظامی نافرجام ژوئیه گذشته در ترکیه و پیامدهای آن رو به وخامت گذاشت. آلمان منتقد دستگیری‌های گسترده و پاکسازی در نهادهای دولتی پس از کودتا بوده است.

حق نشر عکس AFP

موضوعات مرتبط