اسلام‌گرایان جدایی‌طلب 'بزرگترین تهدید امنیتی برای چین' هستند

چنگ گوپینگ حق نشر عکس Getty Images
Image caption چنگ گوپینگ

مقام بلندپایه امنیتی چین اسلام‌گرایان جدایی‌طلب غرب این کشور را بزرگترین تهدید امنیتی برای چین خوانده است.

این اظهارات چنگ گوپینگ کمیسر ضدتروریسم دولت چین است که در روزنامه دولتی چاینا دیلی منتشر شده است.

مقامات چین 'جنبش اسلامی ترکستان شرقی'، گروهی که از اقلیت مسلمان اویغور تشکیل شده، را مسئول خشونت‌ها در منطقه سین‌کیانگ می‌دانند و آقای چنگ هم این را مهمترین چالش برای ثبات اجتماعی، توسعه اقتصادی و امنیت ملی چین دانسته است.

گروه‌های حقوق بشری دولت چین را متهم می‌کنند که با سیاست‌های سرکوبگرانه باعث نارضایتی اویغورها می‌شود.

غربی‌ترین بخش منطقه سین‌کیانگ در سالهای اخیر شاهد درگیری و خشونت بین اقلیت مسلمان اویغور و اکثریت چینی‌تبار هون بوده که به کشته شدن صدها نفر انجامیده است.

هفته پیش ویدئویی منتسب به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) منتشر شد که در آن آموزش اویغورها را در اردوگاهی در عراق نشان می‌داد؛ با این وعده که پرچم داعش در چین برفراشته و در رودخانه‌ها خون جاری خواهد شد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption حضور تکاوران پلیس در منطقه سین‌کیانگ

شی جین‌پینگ رییس جمهور چین امروز در حاشیه نشست سالانه پارلمان این کشور با نمایندگانی از منطقه سین‌کیانگ دیدار کرد تا بر اهمیت این منطقه برای حزب کمونیست چین تاکید کند.

خبرگزاری رسمی شینهوا که خبر این ملاقات را منتشر کرد به جزئیات بیشتری در این باره اشاره نکرد.

مقامات چین نگران اویغورهایی هستند که غیرقانونی، از طریق آسیای جنوب شرقی و ترکیه، برای جنگیدن در کنار داعش به عراق و سوریه سفر کرده‌اند.

اما گروه‌های حقوق بشر معتقدند سیاست‌های سرکوبگرایانه دولت چین اویغورها را به واکنش وادار کرده و حتی تردید دارند که جنبش اسلامی ترکستان شرقی واقعا بصورت یک گروه نظامی منسجم وجود خارجی داشته باشد.

دولت چین هر گونه اقدام سرکوبگرایانه علیه اویغورها را تکذیب می‌کند.

به نوشته روزنامه گلوبال تایمز، یک روزنامه بانفوذ دولتی، مقامات منطقه سین کیانگ در سال جاری مقررات تازه ضد افراط‌گرایی تدوین خواهند کرد تا از گسترش افکار تندروانه پیشگیری کنند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مردان اویغور در بازاری در ناحیه دورافتاده منطقه سین‌کیانگ

به گفته دونگ سین‌گوانگ معاون کمیته قانون گذاری منطق سین‌کیانگ، "قانونگذاران باید بین عادت‌های قومی و اقدامات افراطی تمایز قائل شوند و متوجه باشند که هر فکر افراطی جرم نیست."

آقای چنگ همچنین گفت به چاینا دیلی گفت کشور همسایه، افغانستان، مبدل به بهشت تندروها شده و امنیت مرزهای شمال غربی چین را به خطر انداخته است.

ماه پیش گزارشی منتشر شد که از عملیات مشترک نیروهای چینی و افغان در خاک افغانستان خبر می داد اما دولت چین این موضوع را تکذیب کرد.

نگرانی‌های امنیتی چین از زمانی بیشتر شده که طرح گشایش راههای جدید زمینی و دریایی برای تجارت کالاهای چینی را آغاز کرد.

چین میلیاردها دلار در آسیا بخصوص در آسیای مرکزی سرمایه گذاری کرده است و به گفته آقای چنگ برقراری و حفظ امنیت برای اجرای این طرح وظیفه‌ای مهم است.

موضوعات مرتبط