هشدار هلند به شهروندانش در مورد سفر به ترکیه

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تیتر یک روزنامه ترکیه ای که هلند را "سگ اروپا" خوانده است

همزمان با بالاگرفتن تنش دوجانبه، دولت هلند به شهروندان خود در مورد سفر به ترکیه هشدار داد.

وزارت امور خارجه هلند امروز دوشنبه ۱۳ مارس (۲۳ اسفند) از شهروندانی که به ترکیه سفر می کنند خواست مواظب باشند و از "تجمع و حضور در مکان های شلوغ خودداری کنند".

دولت ترکیه اخیرا کوشیده تجمع‌هایی تبلیغاتی را در کشورهای مختلف اروپایی برگزار کند که با ممانعت دولت های هلند، آلمان، اتریش و سوئیس مواجه شده است. هدف از این تجمعات، ترغیب اتباع ترکیه در اروپا به دادن رای مثبت در رفراندومی است که ماه آینده برگزار می شود.

پیشتر، در پی لغو سخنرانی دو وزیر ترکیه در هلند، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور دولت هلند را "فاشیست و پس‌مانده نازی‌ها" توصیف کرده بود. او افزوده بود که منتظر نتیجه انتخابات هلند می‌ماند و پس از اعلام نتیجه تصمیم می‌گیرد که چه واکنشی به دولت هلند داشته باشد.

تنش میان دو کشور پس از آن بالا گرفت که هلند به هواپیمای مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه اجازه نشستن در هلند را نداد. قرار بود آقای چاووش‌اوغلو در مراسمی برای حمایت از رای "آری" به رفراندوم مورد حمایت دولت ترکیه سخنرانی کند.

مقامات هلندی سپس از ورود فاطمه بتول کایا سایان، وزیر خانواده و رفاه ترکیه،‌ به کنسولگری این کشور در روتردام جلوگیری کردند. وی نیز برای کمک به کمپین تبلیغاتی دولت ترکیه در مورد همه پرسی از آلمان به هلند رفته بود.

در واکنش به ممنوعیت پروازی وزیر امور خارجه ترکیه، آقای اردوغان در تجمعی در استانبول گفت: "پرواز وزیر خارجه ما را هر طورمی‌خواهید ممنوع کنید، اما از این به بعد ببینید که پروازهایتان قرار است چه طور در ترکیه فرود بیایند."

همزمان با هشدار امروز وزارت امور خارجه هلند به اتباع این کشور، معاون نخست وزیر هلند "نازی توصیف شدن از سوی رژیمی که در حال عقبگرد در زمینه حقوق بشر است" را "نفرت انگیز" دانسته. نخست وزیر هلند هم، پیشتر این موضع آقای اردوغان را "جنون‌آمیز" خوانده بود.

رفرنداوم ماه آینده در ترکیه در صورت رای آوردن، به اختیارات رئیس جمهوری این کشور می‌افزاید و نظام حکومتی پارلمانی را به سیستم ریاستی تغییر می‌دهد.

موضوعات مرتبط