طرح بیمه جمهوری‌خواهان ۱۴ میلیون آمریکایی را بدون پوشش بیمه می‌گذارد

پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان حق نشر عکس AP
Image caption پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان که از مدافعان طرح جمهوری‌خواهان است هدف اصلی طرح جدید را کاهش حق بیمه ماهانه مردم عنوان کرده است

بنابر گزارش دفتر محاسبات کنگره آمریکا طرح پیشنهادی جمهوری‌خواهان برای جایگزینی طرح بیمه همگانی باراک اوباما، در صورت تصویب و اجرا در همان سال نخست ۱۴ میلیون آمریکایی را از خدمات بیمه درمانی که اکنون دارند محروم خواهد کرد.

بنابر این گزارش اگر این طرح عملی شود تا سال ۲۰۲۶ بیش از ۲۴ میلیون نفر در سرتاسر آمریکا پوشش بیمه درمانی که هم اکنون و در قالب طرح بیمه دولت آقای اوباما دارند از دست می‌دهند.

دفتر محاسبات کنگره آمریکا نهادی تحلیلگر در ساختار اداری کنگره است که ماموریتش محاسبه و تحلیل مسایل مربوط به بودجه و هزینه‌های دولتی است.

این در حالی است که جمهوری‌خواهان و در راس آنها پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان کنگره می‌گویند مصمم‌اند این طرح جدید را جایگزین طرح فعلی کنند که به اوباماکر (بیمه درمانی همگانی اوباما) شهرت دارد و دموکرات‌ها آن را یکی از اصلی‌ترین دستاوردهای هشت سال ریاست جمهوری باراک اوباما می‌دانند.

طرح پیشنهادی جمهوری‌خواهان که اکثریت هر دو مجلس کنگره را در دست دارند در کنار تاکید دولت جدید آمریکا به رهبری دونالد ترامپ به حذف طرح بیمه درمانی دولت گذشته که به "نوعی لجاجت با باراک اوباما" هم تعبیر شده است، در هفته‌های گذشته با مخالفت گسترده اقلیت دموکرات‌ و چند نمانیده و سناتور جمهوری‌خواه در کنگره روبرو شده است.

همزمان تجمع های اعتراضی هم در نقاط مختلف آمریکا از سوی مخالفان مدنی این طرح گزارش شده اما اکنون با گزارش دفتر محاسبات کنگره که یک نهاد فراحزبی محسوب می‌شود انتظار می رود که مخالفان این طرح بتوانند صدای خود را در جلسات نهایی رسیدگی به آن بالاتر ببرند.

جمهوری‌خواهان که انتقاد اصلی‌شان از طرح بیمه آقای اوباما، افزایش حق بیمه ماهانه و مخارج بیمه‌شوندگان بوده است وعده می‌دهند که در قالب طرح پیشنهادی آنها علاوم بر پایین آمدن حق بیمه پرداختی از سوی بیمه‌شدگان، آزادی بیشتری به متقاضیان برای انتخاب نوع پوشش بیمه داده می‌شود و کارگزاران خدمات درمانی همچون اطباء و شرکت‌های خصوصی بیمه هم خوشنودتر خواهند شد.

واکنش‌ها

دقایقی پس از انتشار گزارش دفتر محاسبات کنگره چند نفر از مخالفان این طرح که اغلی از طیف دموکرات‌هادر کنگره‌اند به نتایج آ« واکنش نشان دادند.

آدام شف، نماینده ایالت کالیفرنیا در مجلس نمایندگان در توییتی ارقام اعلام شده در گزارش را "وحشتناک" توصیف کرد و دان بِیِر، نماینده ایالت ویرجینیا هم آن را "فاجعه" خواند.

آقای شف در توییت خود آورده: "حالا می فهمیم چرا پل رایان، رئیس مجلس، اصرار و تعجیل در تصویب این طرح دارد، طرحی که بنا بر گزارش دفتر محاسبات کنگره، 24 میلیون نفر را در 10 سال آینده از پوشش بیمه محروم خواهد کرد. وحشتناکه."