سازمان ملل: نیروی هوایی سوریه منبع اصلی تامین آب دمشق را بمباران کرد

حق نشر عکس AP
Image caption منابع دولتی سوریه تخریب و آلوده کردن منبع آب پایتخت را به شورشیان نسبت داده بودند اما هیئت تحقیق نیروهای دولتی را مسئول معرفی کرده است

به گزارش سازمان ملل متحد، نیروی هوایی سوریه منبع اصلی تامین آب ساکنان پایتخت این کشور را بمباران کرده است.

روز سه شنبه، ٢٤ اسفند (١٤ مارس)، هیئت مستقل تحقیق بین‌المللی در امور سوریه اعلام کرد که تحقیقاتی که انجام داده نشان می‌دهد که در ماه دسامبر سال گذشته، هواپیماهای نیروی هوایی سوری عمدا چشمه "عین الفیجه"، منبع اصلی تامین آب بخش عمده‌ای از ساکنان دمشق و حومه آن را بمباران کرد.

گروه‌های شورشی مخالف دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، از سال ٢٠١٢ میلادی بر منطقه موسوم به دره وای البردی، واقع در شمال غرب دمشق مسلط بودند اما در ماه دسامبر، با وجود توافق آتش‌بس بین دو طرف، ارتش سوریه و متحدان آن عملیات تهاجمی گسترده‌ای را برای تصرف این منطقه به اجرا گذاشتند. در ماه بعد، شورشیان مسلح این منطقه را ترک کردند.

در آن زمان منابع خبری دولت سوریه و همچنین ایران قطع آب دمشق را به گروه‌های مخالف نسبت دادند و از جمله خبرگزاری ایرنا نوشت که "در ادامه پیشروی ارتش سوریه و مقاومت اسلامی به سمت منطقه وادی البردی در ۱۸ کیلومتری غرب دمشق، تروریست‌ها برای ممانعت از پیشروی آنها آب آشامیدنی نیمی از دمشق را که از این منطقه تامین می‌شود با مشکل مواجه کرده‌اند." مقامات و رسانه‌های دولتی سوریه و ایران مخالفان مسلح حکومت بشار اسد را "تروریست" می‌نامند.

در آن زمان برخی مقامات سوری گفتند که "تروریست‌ها" عمدا آب این چشمه را آلوده کرده‌اند تا شهر دمشق را با کم آبی مواجه سازند. هیئت تحقیق سازمان ملل گفته است که شواهدی از آلودگی یا تخریب تجهیزات آب‌رسانی توسط مخالفان حکومت سوریه به دست نیامده و گزارشی از بیماری یا تلفات انسانی در نتیجه چنین آلودگی دیده نشده است.

حق نشر عکس AP
Image caption چشمه عین الفیجه تامین کننده اصلی آب مورد نیاز بخش عمده‌ای از ساکنان دمشق است

پائولو پینهیرو، رئیس هیئت تحقیق که اهل برزیل است، گفته که اگرچه نیروهای مخالف حکومت سوریه با استقرار در نزدیکی عین الفیجه این محل را به یک "هدف نظامی" تبدیل کرده بودند، اما شدت حملات نیروهای دولتی و متحدان آنان و گستردگی تخریب تاسیسات آب‌رسانی این محل با توانایی نیروهای شورشی و مقاومت آنان تناسبی نداشت و در نتیجه، بیش از پنج میلیون تن از ساکنان شهر دمشق و اطراف آن، چه مناطق تحت تسلط دولت و چه مخالفان، برای یک ماه با کمبود شدید آب مواجه شدند.

وی گفته است که طبق قوانین بین‌المللی حمله و تخریب به اهدافی که برای حیات افراد غیرنظامی ضرورت دارد مصداق جنایت جنگی است به خصوص اینکه چنین حمله‌ای با شدتی بیش از حد موجه صورت گرفته باشد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption هیئت تحقیق حمله به امکانات مورد نیاز غیر نظامیان را مصداق جنایت جنگی دانسته است

گزارش تخریب منبع آب اصلی ساکنان دمشق بخشی از گزارش دوره‌ای هیئت مستقل تحقیق در مورد وضعیت سوریه است که بر اساس مصاحبه با ساکنان منطقه و همچنین تصاویر ماهواره‌ای و اطلاعات منابع خبری تهیه شده و دوره زمانی بین ٢١ ژوئیه سال گذشته و ٢٨ فوریه را پوشش می‌دهد.

در ماه سپتامبر سال گذشته نیز این کمیسیون گزارش کرد که هواپیماهای نیروی هوای سوریه یک ستون امدادگران بین‌المللی را بمباران کرده که در نتیجه آن، چهارده امدادگر کشته شدند.

در گزارش هیئت تحقیق آمده است که نیروهای دولتی و طرفدار دولت در چند عملیات در استان ادلب گاز کلر به کار بردند هر چند شواهدی از ارتباط نیروهای اعزامی روسیه با این حملات در دست نیست.