حکم گروهبان بریتانیایی از 'قتل عمد' عضو زخمی طالبان، به قتل شبه‌عمد کاهش یافت

حق نشر عکس AP
Image caption رئیس دادگاه تجدیدنظر گفته است که الکساندر بلکمن تا قبل از اعزام به افغانستان "یک نظامی نمونه و پایبند به ضوابط و مقررات نظامی بود"

دادگاهی در بریتانیا محکومیت یک عضو واحد تفنگداران دریایی این کشور را از "قتل عمد" یک عضو زخمی طالبان در افغانستان به قتل شبه‌عمد تقلیل داده است.

روز چهارشنبه، ٢٥ اسفند (١٥ مارس)، جلسه دادگاه تجدیدنظر کیفری در لندن، برای رسیدگی به پرونده الکساندر بلکمن، گروهبان سابق واحد تفنگداران دریایی بریتانیا برگزار شد. او پیشتر در ارتباط با اتهام قتل عمد یک عضو طالبان در افغانستان مجرم شناخته و به ده سال حبس محکوم شده بود

قضات دادگاه در توجیه رأی خود، به کاهش مسئولیت کیفری متهم در نتیجه اختلال روانی در زمان ارتکاب جرم استناد کردند و اتهام او را از قتل عمد به قتل شبه‌عمد کاهش دادند. مجازات این تفنگدار دریایی سابق هنوز تعیین نشده است، اما انتظار می‌رود که او از تخفیف مجازات برخوردار شود.

الکساندر بلکمن در سال ٢٠١٣ میلادی در ارتباط با قتل عمد یک عضو زخمی طالبان هنگام انجام ماموریت گشت‌زنی مجرم شناخته شد. حداکثر مجازات قتل عمد در قوانین بریتانیا حبس ابد است، اما دادگاه قبلی نیز با در نظر "علل مخففه" ناشی از شرایط وقوع جرم، او را به ده سال حبس محکوم کرد. این نخستین‌بار در تاریخ نظامی بریتانیا بود که یک عضو ارتش این کشور به اتهام کشتن یکی از نفرات دشمن در صحنه جنگ محاکمه و محکوم می‌شد.

ماجرا از این قرار بود که در ماه سپتامبر سال ٢٠١١ میلادی و هنگامی که نیروهای بریتانیایی در جنگ علیه طالبان در افغانستان حضور گسترده داشتند، گروه گشتی به سرپرستی الکساندر بلکمن یکی از شبه‌نظامیان طالبان را می‌یابد. اگرچه این فرد زخمی بود و اسلحه او نیز دور از دسترسش قرار داشت، نظامی بریتانیایی عمدا به او شلیک می‌کند و او را به قتل می‌رساند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption همسر بلکمن در مقابل دادگاه تجدیدنظر پس از صدور حکم. فردریک فورسایت، نویسنده بریتانیایی (عکس سمت چپ) از کسانی بود که علیه حکم اولیه فعالیت می‌کردند

اعضای گروه گشت این ماجرا را مخفی نگه داشتند، اما یکی از تفنگداران عضو این گروه با یک دوربین فیلمی از این ماجرا گرفت و آن را در اختیار فرماندهان بریتانیایی قرار داد و این فیلم مبنای پیگرد قانونی الکساندر بلکمن شد.

حکم دادگاه قبلی اعتراضاتی را برانگیخت و گروه‌هایی در دفاع از او تشکیل شدند و به تلاش برای تجدیدنظر در حکم پرداختند.

در جلسه روز چهارشنبه دادگاه تجدید نظر که به ریاست یکی از قضات ارشد بریتانیا برگزار شد، قاضی گفت که گروهبان بلکمن قبل از اعزام به جنگ افغانستان در مارس ٢٠١١ میلادی یک نظامی نمونه و پایبند به اصول و مقررات نظامی بود، اما در افغانستان تحت فشارهای شدید روانی قرار گرفت که به شدت بر توانایی تصمیم‌گیری او اثر گذاشت. وی افزود که نتیجه این فشارها "ایجاد نفرت شدید علیه طالبان و تمایل به انتقام‌گیری از آنان بود." وی گفت که هنگام ارتکاب جرم، گروه گشت در معرض خطر حمله دشمن قرار داشت.

قرار است قضات دادگاه تجدیدنظر طی یکی دو هفته آینده حکم خود را در مورد مجازات الکساندر بلکمن صادر کنند. او از سال ٢٠١٣ میلادی تاکنون در یک زندان غیرنظامی محبوس بوده است و تا زمان صدور حکم جدید در همین محل باقی خواهد ماند.