آمریکا 'مأموران روسیه' را در رابطه با هک یاهو تحت پیگرد قرار داد

لوگوی یاهو

منبع تصویر، Getty Images

وزارت دادگستری آمریکا ۴ نفر را که دو نفر از آنها جاسوسان تبعه روسیه هستند در رابطه با سرقت اطلاعات کاربران "یاهو" تحت پیگرد قانونی قرار داده است.

پیشتر یاهو گفته بود که هکرهای "مورد حمایت یک دولت" در پس حمله و سرقت اطلاعات حساب کاربری ۵۰۰ میلیون کاربر یاهو بوده‌اند.

به گفته مقامات وزارت دادگستری آمریکا، دو نفر از اعضای سازمان اطلاعات روسیه موسوم به "اف اس بی" در توطئه‌ای با همکاری هکرها در این عملیات دست داشته‌اند.

یکی از مظنونان این حملات روز ۱۴ مارس در کانادا دستگیر شده است.

براساس اظهارات دادستان کل آمریکا، یکی از هکرهای درگیر در این حمله از جمله افرادی است که برای ۳ سال در فهرست تحت تعقیب مجرمان سایبری پلیس فدرال آمریکا (اف بی ای) بوده است.

پل ابیت، معاون اجرایی اف بی آی، گفته است که "ام آی ۵ (سرویس اطلاعات داخلی بریتانیا) کمکهای زیادی در رابطه با این پرونده انجام داده است."

در حمله‌ای که سال ۲۰۱۴ روی داد، اطلاعات شخصی از جمله اسامی، آدرس های ایمیل و "سوال و جواب های امنیتی رمزگذاری نشده" به سرقت رفت.

یاهو تحت فشار قرار داشته تا در مورد علت تاخیر زیاد در افشای آن حمله توضیح دهد.

زمانی که یاهو در ماه سپتامبر سال گذشته میلادی، خبر حمله سال ۲۰۱۴ را فاش کرد، گفت که "به اعتقاد ما اطلاعات کاربران توسط یک بازیگر دولتی به سرقت رفته است" اما نگفت به کدام کشور مظنون است.