سیاستمداران اروپایی از 'ناکامی' راستگرایان افراطی در انتخابات هلند استقبال کردند

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مارک روته نتیجه انتخابات را یک پیروزی بزرگ برای دولت ائتلافی خوانده است

نتایج اولیه شمارش آرا در انتخابات پارلمانی هلند با استقبال شماری از سیاستمداران اروپایی مواجه شده است.

رای‌گیری در انتخابات پارلمانی هلند روز گذشته برگزار شد و اگرچه انتظار نمی‌رود نتیجه رسمی انتخابات پارلمانی روز پنجشنبه، ٢٦ اسفند (١٦ مارس)، تا اوایل هفته آینده اعلام نشود، شمارش اولیه آرا حاکی از آن است که برخلاف برخی پیش‌بینی های قبلی، حزب راستگرای "آزادی مردم" به رهبری خیرت ویلدرز که با برنامه‌ای حاوی خروج از اتحادیه اروپا، ممنوعیت مهاجرت مسلمانان، تاکید بر "اصالت فرهنگ هلندی" و تعطیلی مساجد وارد مبارزات انتخاباتی شده بود، به موفقیتی که انتظار داشت، دست نیافته است.

برخی رسانه‌های خبری آقای ویلدرز را با دونالد ترامپ در آمریکا و سیاستمداران حامی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مقایسه کرده و گفته بودند که او نیز در نظر دارد با تحریک احساسات مردم و طرح شعارهای عوام‌گرایانه، از نارضایی عمومی برای رسیدن به قدرت بهره‌برداری کند.

در عین حال، حزب حاکم و شرکای آن در دولت ائتلافی کنونی نیز ضربه سنگینی را متحمل شده‌اند. نتایج اولیه نشان می‌دهد که حزب آزادی و دموکراسی مردم، که رهبری دولت ائتلافی را در دست داشت، تعدادی از ٣٣ کرسی خود را از دست داده است، هر چند انتظار می‌رود که همچنان ببیشترین کرسی‌های پارلمان را در اختیار داشته باشد، در حالی که حزب کارگر، شریک اصلی در دولت ائتلافی، متحمل شکستی سنگین شده و ٢٩ کرسی از ٣٨ کرسی خود را از دست داده است.

ناظران سیاسی معتقدند که رأی‌دهندگان هلندی خواسته‌اند تا ضمن ابراز نارضایی از عملکرد دولت ائتلافی، نشان دهند که طرفدار راه‌حل ارائه شده توسط راستگرایان افراطی نیستند، بلکه از "احزاب سنتی" می‌خواهند تا برای برآوردن خواست آنان اقدام کنند. به گفته آنان، مهمترین موضوع برای رأی دهندگان، بهبود شرایط اقتصادی به‌خصوص افزایش اشتغال، بهبود وضعیت بازنشستگان و مراقبت‌های پزشکی بوده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption انتظارات ویلدرز برای پیروزی نهایی و دستیابی به قدرت برآورده نشد

انتخابات هلند به روش "رأی‌گیری تناسبی" صورت می‌گیرد که به احزاب کوچک هم امکان کسب کرسی پارلمانی را می‌دهد. در انتخابات جاری، بیست و هشت حزب شرکت داشتند. برای کسب اکثریت لازم برای تشکیل دولت، کسب ٧٦ کرسی از ١٥٠ کرسی مجلس نمایندگان پارلمان هلند ضرورت دارد، اما معمولا هیچ حزب واحدی قادر به کسب چنین تعداد کرسی نبوده و ائتلاف احزاب برای تشکیل دولت ضرورت داشته است.

انتظار می‌رود که از اواسط هفته آینده، مذاکره احزاب برای تشکیل دولت جدید آغاز شود و با توجه به اینکه حزب دموکراسی و آزادی مردم کرسی‌های بیشتری را نسبت به سایر احزاب کسب کرده است، احتمالا مارک روته، نخست‌وزیر از این حزب، دولت جدید را تشکیل خواهد داد. با وجود از دست دادن شمار قابل توجهی از کرسی‌های حزب، آقای روته نتیجه انتخابات را یک "پیروزی بزرگ" برای دولت توصیف کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ماکرون: هلند نشان داد که پیشروی راست افراطی را نباید حادثه‌ای اجتناب‌ناپذیر تصور کرد

استقبال خارجی

در حالی که انتخابات پارلمانی هلند در گذشته بدون جلب توجه چندانی در خارج از آن کشور برگزار می‌شد، حضور چشمگیر خیرت ویلدرز در رقابت‌های انتخاباتی همراه با پیروزی سیاستمداران "سنت‌شکن" در آمریکا و بریتانیا و همچنین فعالیت راستگرایان تندرو در صحنه سیاسی چند کشور اروپایی باعث شده بود تا انتخابات اخیر، توجه فراوانی را به‌خصوص در کشورهای اروپایی به خود جلب کند.

انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه در ماه آوریل و انتخابات پارلمانی آلمان در ماه سپتامبر امسال برگزار می‌شود و در هر دو، راستگرایان افراطی حضوری قابل‌توجه در رقابت‌های انتخاباتی داشته و به پیروزی در انتخابات امید بسته‌اند. ناکامی حزب آزادی مردم در انتخابات هلند از امید راستگرایان به تحولی اساسی در صحنه سیاسی کشورهای اروپایی کاسته است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نتیجه انتخابات هلند برای مارین لوپن امیدبخش نبوده است

بسیاری از رهبران اروپایی موفقیت مارک روته در انتخابات را به او تبریک گفته و آن را نشانه خردگرایی سیاسی در هلند دانسته‌اند.

امانوئل ماکرون، نامزد راست میانه در انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه، گفته است که "هلند نشان داد که پیشروی راست افراطی را نباید حادثه‌ای اجتناب ناپذیر تصور کرد بلکه باید گفت که نیروهای مترقی شتاب بیشتری می‌گیرند." آقای ماکرون تعهد کرده است که در صورت پیروزی در انتخابات، با "نوین‌سازی" ساختار سیاسی فرانسه، از تقابل سنتی راست در برابر چپ "عبور کند."

اگرچه مارین لوپن، رهبر حزب راستگرای جبهه ملی فرانسه نسبت به نتیجه انتخابات هلند واکنشی نشان نداده است، اما نیکلاس بای، دبیرکل حزب، با اشاره با افزایش شمار کرسی‌های حزب آقای ویلدرز از ١٥ به ٢٠ کرسی، از "یک پیروزی نسبی اما نه پیروزی نهایی" برای او سخن گفته است. وی افزوده است که موضع‌گیری مارک روته علیه ترکیه در روزهای قبل از انتخابات به پیروزی او کمک کرد.

حزب جبهه ملی فرانسه با برنامه‌ای شامل محدودیت مهاجرت و خروج فرانسه از حوزه پول واحد اروپایی - یورو - وارد مبارزات انتخاباتی شده است. برخی نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که مارین لوپن احتمالا در دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه بیشترین آرا را کسب خواهد کرد اما در دور دوم، انتخابات را به امانوئل ماکرون یا فرانسوا فیون، سیاستمداران محافظه‌کار، خواهد باخت.