ستاد امنیتی ارتباطات بریتانیا ادعای شنود ترامپ را رد کرد

بریتانیا حق نشر عکس PA
Image caption ستاد ارتباطات بریتانیا سخنان سخنگوی کاخ سفید را مهمل و کاملا مضحک خوانده است

ستاد امنیتی ارتباطات دولت بریتانیا با انتشار بیانیه‌ای ادعای شنود مکالمات دونالد ترامپ در دوره انتخابات ریاست جمهوری را رد کرده است.

این ستاد در شرایطی دست به این اقدام غیرمعمول زده است که اوایل هفته جاری، شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید در شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز چنین ادعایی را مطرح کرد.

این سازمان امنیتی سخنان آقای اسپایسر را "مهمل و کاملا مضحک" خوانده و گفته که باید نادیده گرفته شود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ادعا کرده بود که برج ترامپ در شهر نیویورک در جریان انتخابات ریاست جمهوری تحت نظارت بوده است.

این ادعا را پیشتر اندرو ناپولیتانو یک قاضی پیشین مطرح کرده بود.

شان اسپایسر از قول آقای ناپولیتانو گفته است که "منابع اطلاعاتی به فاکس نیوز خبر داده‌اند که آقای اوباما سلسله مراتب را نقض کرده است."

به گفته آقای اسپایسر "او [اوباما]از سازمان آژانس امنیت ملی آمریکا استفاده نکرده است، از آژانس اطلاعات مرکزی (سیا) استفاده نکرده است، از پلیس فدرال (اف‌بی‌آی) استفاده نکرده است، او از ستاد امنیتی ارتباطات بریتانیا استفاده کرده است."

Image caption سخنگوی کاخ سفید در تلویزیون فاکس‌نیوز ادعا علیه ستاد امنیتی بریتانیا را مطرح کرد

سخنگوی ستاد ارتباطات دولت بریتانیا گفته است: "ادعاهایی که اخیرا از سوی قاضی اندرو ناپولیتانو یک مفسر رسانه‌ای درباره این ستاد تحت عنوان درخواست شنود علیه رئیس جمهور منتخب مطرح شده کاملا مهمل است."

او این ادعاها را "کاملا مضحک" توصیف کرده و گفته باید نادیده گرفته شوند.

تحلیل گوردون کوریرا خبرنگار امنیتی

اظهار نظر ستاد امنیتی ارتباطات بریتانیا درباره یک گزارش از فعالیت‌های اطلاعاتی‌اش معمول نیست و اغلب اوقات بر اساس سیاست "نه تایید و نه رد" عمل می‌کند.

اما ادعاهای طرح شده آنقدر حساسیت‌برانگیزند که این ستاد به نتیجه رسیده که که نباید آنها را بدون تکذیبیه رها کند.

ادعای دونالد ترامپ که دولت اوباما دستور شنود مکالماتش را صادر کرده است توجه بسیاری را جلب کرده اما تاکنون شواهدی برای اثبات آن به دست نیامده است.

سازمان اطلاعاتی بریتانیا آشکارا مصمم است که وارد مجادله ای که در واشنگتن در جریان است و روز به روز مسموم تر می شود نیفتد.

کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد هیچ مستندی وجود ندارد که ادعای دونالد ترامپ را درباره تحت شنود قرار گرفتن از طرف باراک اوباما تایید کند اما شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید گفته ات رئیس جمهوری آمریکا بر سر ادعای خود ایستاده است.

سناتورها ریچارد بور و مارک وارنر، رئیس و نایب رئیس کمیته اطلاعاتی سنا در بیانیه‌ای مشترک گفته‌اند: "بنا به اطلاعاتی که در اختیار ما قرار دارد، هیچ نشانه‌ای به دست نیامده که قبل یا بعد از روز رای‌گیری برج ترامپ هدف نظارت هیچ یک از عناصر دولت آمریکا بوده باشد."

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، حدود دو هفته پیش باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین را متهم کرد که برج ترامپ در نیویورک را هدف شنود قرار داده بود. آقای ترامپ همزمان با طرح این اتهام آقای اوباما را شخصی "بد یا مریض" خواند.