اتا سه هفته دیگر 'کاملا خلع سلاح‌ می‌شود'

اتا حق نشر عکس AP

منابع فرانسوی خبر می‌دهند که نیروهای گروه شبه نظامی اتا هشتم آوریل (۱۲ فروردین) سلاح‌های خود را زمین خواهند گذاشت.

به گزارش روزنامه لوموند فرانسه مسئولیت خلع سلاح بر عهده گروه بیزی گذاشته شده است، یک گروه فعال زیست محیطی طرفدار استقلال باسک.

چچو اچه‌وری از اعضای گروه بیزی به لوموند گفت: "اتا مسئولیت خلع سلاح زرادخانه اش را به ما سپرده و از غروب هشتم آوریل اتا سلاح‌هایش را کاملا تحویل خواهد داد."

خبرگزاری فرانسه هم از قول یک فرد مطلع از مذاکرات اتا و دولت اسپانیا هم تاریخ هشتم آوریل را برای خلع سلاح گزارش کرده است.

با این حال دولت اسپانیا هنوز این موضوع را رسما اعلام نکرده و درباره جزئیات این خبر هم اظهار نظر نکرده است.

حق نشر عکس Reuters

در سال‌های اخیر دستگیری صدها عضو اتا، از جمله چند عضو رده بالا، به همراه توقیب انبارهای سلاح سبب تضعیف این گروه شده بود.

اما خبرگزاری آسوشیتدپرس از اینیگو مندز د ویگو سخنگوی دولت اسپانیا نقل کرده که "اتا باید دو کار انجام دهد، خلع سلاح و انحلال".

یک موسسه بین‌المللی در سال ۲۰۱۴، گزارش کرده بود که اتا بخشی از سلاح‌هایش را غیر عملیاتی کرده اما دولت اسپانیا این اقدام اتا را "نمایشی" خوانده بود.

به گزارش رسانه‌های اسپانیا در انبارهای اسلحه اتا که اخیرا کشف شده مقدار کمی سلاح یافت شده که نشان می‌دهد سلاح زیادی برا این گروه باقی نمانده و این خلع سلاح در واقع بیشتر جنبه نمادین دارد.

اتا، یک گروه ملی‌گرای جدایی طلب در منطقه باسک (شمال اسپانیا و جنوب‌شرقی فرانسه) است که بیش از نیم قرن پیش و در زمان ژنرال فرانکو (۱۹۵۹) تشکیل شد تا برای استقلال سرزمین مادری، باسک، مبارزه کند.

چهار دهه فعالیت خشونت‌آمیز این گروه سبب کشته شدن دست کم ۸۰۰ نفر شده است.

اتا در سال ۲۰۱۱ اعلام آتش‌بس کرد اما تاکنون سلاح‌های خود را تحویل نداده است.