ترامپ: شنود اوباما نقطه اشتراکم با مرکل است

ترامپ و مرکل حق نشر عکس AP
Image caption آقای ترامپ در واشنگتن میزبان خانم مرکل بود

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در سفر به واشنگتن، پایتخت آمریکا، با دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور دیدار و مذاکره کرده است.

آقای ترامپ در نشست مطبوعاتی در پاسخ به سوالی درباره ادعای تحت شنود دولت باراک اوباما قرار گرفتن با اشاره به خانم مرکل گفت: "دست کم در یک نقطه اشتراک داریم."

سه سال پیش فاش شد که سازمان امنیت ملی آمریکا تلفن شخصی خانم مرکل را سال‌ها شنود می‌کرده است. رئیس جمهور کنونی آمریکا هم مدعی است که پیش از انتخابات رئیس جمهور قبلی دستور شنود او را داده بود. مقام‌های اطلاعاتی آمریکا و کمیته‌های اطلاعاتی کنگره این ادعای آقای ترامپ را رد کرده‌اند.

آقای ترامپ در حالی این ادعا را تکرار می کرد که در چند روز اخیر اعضای ارشد کمیته های اطلاعاتی مجلس نمایندگان و سنای کنگره گفته اند شاهدی وجود ندارد که نشان دهد آقای اوباما دستور شنود دفتر آقای ترامپ را داده بود.

آقای ترامپ در پی این اظهار نظر با نگاه پرسشگرانه خانم مرکل روبرو شد.

دیدار امروز آقای ترامپ و خانم مرکل اولین ملاقات آنها بود و با توجه به مواضع متفاوت این دو رهبر قدرتمند غربی درباره مسائلی چون آینده ناتو، اتحادیه اروپا، تجارت جهانی و مهاجرت، انتظار می‌رود که مذاکرات مهمی در جریان سفر خانم مرکل به آمریکا انجام شود.

آقای ترامپ در نشست مطبوعاتی با خانم مرکل گفت که با شعار "اول آمریکا" دنبال انزوا نیست اما می‌خواهد که در تجارت با کشورها به شرایطی منصفانه برسد. او گفت مذاکره‌کنندگان آلمانی تاکنون در برآورده کردن منافعشان از مذاکره‌کنندگان آمریکایی موفقتر بوده‌اند.

در مقابل خانم مرکل هم گفت که تجارت می‌تواند در شرایط برد-برد انجام شود و روند جهانی‌سازی می‌تواند برای همه سودبخش باشد.

رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به یک خبرنگار آلمانی که از او پرسید آیا پیش می‌آید که از توییتی پشیمان شود، گفت: "بسیار به ندرت".

دونالد ترامپ در آغاز نشست مطبوعاتی "رهبری" خانم مرکل در امور مختلف را ستایش کرد و هر دو رهبر بر ضرورت حفظ رابطه محکم آلمان و آمریکا تاکید کردند.

با این حال آقای ترامپ این موضعش را هم تکرار کرد که کشورهای اروپایی عضو ناتو باید سهم بیشتری از هزینه‌ها را بپردازند.

شنود و بریتانیا

خبرنگاران از آقای ترامپ در مورد اظهار نظر شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید پرسیدند که گفته بود ستاد ارتباطات دولت بریتانیا، جی سی اچ کیو، که یک نهاد اطلاعاتی است در جریان انتخابات از آقای ترامپ استراق سمع کرده بود.

آقای ترامپ در پاسخ گفت که آقای اسپایسر یک اظهار نظر شبکه خبری فاکس را نقل قول کرده بود و گفت نظری در این باره ندارد و هر سوالی در این رابطه را باید از شبکه فاکس پرسید.

"جی سی اچ کیو" این ادعاها را "بی معنی" خوانده و دفتر نخست وزیری بریتانیا هم گفته دولت آمریکا اطمینان داده این ادعاها تکرار نخواهد شد.

پیش از کنفرانس خبری که خبرنگاران برای عکس گرفتن از دو رهبر آمده بودند خانم مرکل به آرامی از آقای ترامپ پرسید: "می خواهید دست بدهید؟" اما آقای ترامپ بدون آنکه پاسخ دهد دستانش را به هم گره کرد و به جلو نگاه کرد.

ناظران می گویند هر چند دو رهبر در یک صحنه ایستاده بودند اما متعلق به دو جهان متفاوت سیاسی هستند.

آقای ترامپ در این کنفرانس در مورد مسائلی که باعث پیروزی انتخاباتی اش شد حرف زد: تجارت عادلانه، کنترل مهاجرت، تقویت نظامی و ایجاد اشتغال در بخش تولید.

خانم مرکل اما از فواید جهانی سازی، نشان دادن روی باز به پناهجویان و نیاز به مذاکره برای یافتن راه حلی برای ایجاد امنیت در اوکراین حرف زد.

آقای ترامپ بر حمایت قاطع از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، تاکید کرد اما بار دیگر از لزوم این مساله صحبت کرد که اعضای ناتو "سهم منصفانه" خود برای تامین مخارج دفاعی ناتو را پرداخت کنند.

آلمان یکی از اعضای ناتو است که رقم مقرر دو درصد تولید ناخالص ملی که باید صرف مسائل دفاعی شود را نمی پردازد. با این حال خانم مرکل گفت که آلمان به افزایش میزان پرداختی به ناتو متعهد است و تا سال ۲۰۲۴ رقم دو درصد را برآورده خواهد کرد.

خانم مرکل که با مدیران ارشد شرکت های آلمانی زیمنس، شافلر و بی ام دبلیو سفر می کند اظهار امیدواری کرد که آمریکا و اتحادیه اروپا بتوانند گفتگوها در مورد رفع موانع تجارت دوجانبه را از سر گیرند.

به علاوه دو نفر در مورد مساله مهاجرت صحبت کردند.

آقای ترامپ در ماه ژانویه سیاست خانم مرکل برای پذیرش صدها هزار پناهجو را فاجعه بار خوانده بود.

خانم مرکل هم به نوبه خود از سیاست مهاجرتی آقای ترامپ برای منع سفر اتباع چند کشور عمدتا مسلمان انتقاد کرده بود.

آقای ترامپ در کنفرانس جمعه گفت که مهاجرت "یک امتیاز است نه یک حق" و اینکه "امنیت شهروندان ما باید در اولویت باشد."

اما خانم مرکل گفت: "باید به پناهجویان فرصت داد به زندگی خود سامان دهند و سرنوشت خود را تعیین کنند."