جدی‌ترین رقیب آنگلا مرکل رسما وارد مبارزات انتخاباتی شد

schultz حق نشر عکس AP

مارتین شولتز امروز رسما به عنوان رهبر حزب سوسیال دمکرات آلمان معرفی شد و در انتخابات سراسری که حدود شش ماه دیگر برگزار می‌شود، مهمترین رقیب آنگلا مرکل صدراعظم آلمان خواهد بود.

حزب چپ میانه سوسیال دموکرات امروز (۱۹ مارس، ۲۹ اسفند) نشست یک روزه ویژه‌ای در برلین برگزار کرد و در آن مارتین شولتز را به اتفاق آرا به رهبری برگزید.

آقای شولتز در سخنرانی خود در این نشست، بشدت از رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه انتقاد کرد و گفت که اجازه نخواهد داد آقای اردوغان با تفرقه‌افکنی در بین ترک‌های آلمان برای همه پرسی ماه آینده در ترکیه رای جمع کند. او همچنین شدیدا به آقای اردوغان حمله کرد که دولت‌های آلمان و هلند را به نازی‌ها تشبیه کرده بود.

از خانم مرکل که برای چهارمین دوره انتخابات سراسری، رهبر حزب دمکرات مسیحی آلمان است بعنوان قدرتمندترین زن جهان نام برده می شود، اما او به دلیل سیاست درهای باز برای مهاجران هدف انتقادات شدید قرار دارد.

این سیاست خانم مرکل باعث افزایش محبوبیت حزب راست افراطی و ضد مهاجرت "آلترناتیو برای آلمان" و موجب نگرانی میانه‌روها شده است.

در هشت سال از دوازده سالی که خانم مرکل صدراعظم آلمان بوده، سوسیال دمکرات‌ها همراه با حزب خانم مرکل در دولت ائتلافی حضور داشتند، اما در این سال‌ها این حزب و رهبرش زیگمار گابریل در سایه خانم مرکل و حزب دمکرات مسیحی قرار داشتند.

حق نشر عکس AFP

زیگمار گابریل، معاون صدر اعظم و وزیر امور خارجه آلمان و نفر دوم بعد از آنگلا مرکل تقریبا دو ماه پیش تصمیم گرفت برای اینکه شانس حزبش در انتخابات سراسری افزایش یابد، از رهبری حزب کنار برود.

این اقدام تاثیری شگفت‌انگیز داشت. در این مدت کوتاه، نظر سنجی‌ها نشان می‌دهند که سوسیال دموکرات‌ها دوازده درصد عقب ماندگی خود را از حزب خانم مرکل جبران کرده‌‌اند حتی برخی نظر سنجی ها نشان می دهند که سوسیال دمکرات ها از حزب خانم مرکل پیش افتاده اند. در این دو ماه سیزده هزار نفر عضو جدید به حزب سوسیال دموکرات ملحق شده‌اند.

چنین اقبالی در یک دهه گذشته برای سوسیال دموکرات‌های آلمان بی‌سابقه بوده است.

تحلیلگران معتقدند اینکه آقای شولتز در سیاست داخلی آلمان کمتر شناخته شده، در رشد محبوبیت حزب نقش داشته است.

مارتین شولتز

مارتین شولتز که در پنج سال گذشته رییس پارلمان اروپا بوده، گذشته نسبتا نامتعارفی برای یک سیاستمدار دارد، او می‌خواست بازیکن فوتبال شود، اما آسیب دیدگی زانو مانع شد. او دبیرستان را تمام نکرده و در جوانی مدتی الکلی بوده است. او مدتی کتاب فروشی داشته و خود پنج زبان یاد گرفته.

حق نشر عکس AFP

آقای شولتز که ۶۱ سال دارد، استقبالی را که از نامزدی‌اش شده به این مربوط می داند که او به مسائل اساسی زندگی روزمره آلمانی‌ها توجه نشان داده است، توزیع ثروت، آموزش رایگان و برابری جنسیتی. او همچنین معتقد است یکی از دلایل محبوبیت او این است که به زبان ساده با مردم صحبت می‌کند.

منتقدان، آقای شولتز را به عوام گرایی (پوپولیسم) متهم می‌کنند، اما آقای شولتز این انتقاد را رد می کند و در مقابل منتقدان خود را "نخبه گرا" می‌خواند.

مایک سندرز، سردبیر اروپای بی‌بی‌سی می‌گوید که آقای شولتز که مدتی شهردار یک شهر مرزی کوچک بوده، احتمالا در شهرها با اقبال بیشتری روبرو خواهد شد تا مناطق روستایی و شهرهای کوچک، چون سال‌ها حضور او در پارلمان اروپا برای آنهایی که به اتحادیه اروپا بدبین هستند ممکن است چندان جذاب نباشد.

خانم مرکل که در سال ۲۰۰۵ با غلبه حزبش بر حزب اصلی رقیب، یعنی حزب سوسیال دموکرات به رهبری گرهارد شرودر، صدراعظم آلمان شد، گفته است که افزایش محبوبیت سوسیال دموکرات‌ها اسباب نگرانی او نیست. اما ممکن است پس از تقریبا یک‌دهه، سوسیال دمکرات‌ها نه تنها از زیر سایه خانم مرکل و دموکرات مسیحی‌ها بیرون بیایند بلکه جای آنها را نیز بگیرند.

موضوعات مرتبط