ممنوعیت جدید برای مسافران پروازهای خاورمیانه و آفریقا به مقصد آمریکا

انتظار می‌رود پروازهای آمریکای شمالی از ۱۳ کشور خاورمیانه و آفریقا متاثر از این تصمیم جدید شوند حق نشر عکس Getty Images
Image caption انتظار می‌رود پروازهای آمریکای شمالی از ۱۳ کشور خاورمیانه و آفریقا متاثر از این تصمیم جدید شوند

مقام‌های آمریکایی به رسانه‌ها گفته‌اند به زودی مسافرانی که از چند کشور خاورمیانه و آفریقایی به آمریکا سفر می‌کنند باید کامپیوترهای دستی، لوح‌های الکترونیکی و اکثر تجهیزات رایانه‌ای خود را به همراه چمدان‌هایشان به بخش بار تحویل دهند و دیگر اجازه نخواهند داشت این دستگاه‌ها را همراه خودشان به داخل پرواز ببرند.

آن طور که گزارش شده این محدودیت جدید قرار است در ۱۰ فرودگاهی که در ۸ کشور خاورمیانه‌ای و آفریقایی مستقرند اعمال شود.

گفته شده این ممنوعیت امنیتی روز سه‌شنبه رسما اعلام خواهد شد اما مقام‌های وزارت امنیت داخلی و سازمان حمل و نقل و ترافیک آمریکا فعلا از پاسخ دادن و تایید چنین آیین نامه جدیدی طفره رفته‌اند.

وزارت امنیت داخلی آمریکا در پاسخ به بی‌بی‌سی تاکید کرده فعلا هیچ اظهار نظری در این باره نمی‌تواند بکند اما در زمان لازم در این باره اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

با وجود این، روز دوشنبه شرکت هواپیمایی اردن ایرلانز در توییتر نوشت که مسافران این خطوط دیگر نمی‌توانند اکثر لوازم الکترونیکی خود را به داخل پروازهایی که به مقصد آمریکای شمالی روانه‌اند ببرند.

هرچند این شرکت هواپیمایی دقایقی بعد این توییت را حذف کرد اما تایید کرده است که مسافران این شرکت از روز سه‌شنبه (۲۱ مارس - اول فروردین) دیگر به غیر از تلفن و دستگاه‌های پزشکی الکترونیکی، اجازه نخواهند داشت کامپیوترهای دستی یا صفحات الکترونیکی خود را به داخل هواپیما ببرند.

آنطور که گزارش شده پروازهای خطوط هواپیمایی اردن به مقصد نیویورک، شیکاگو، دیترویت و مونترال پروازهایی هستند که گفته شده از روز سه شنبه این دستور جدید را عملی خواهند کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption احتمالا فرستادن لپ تاپ و دیگر کامپیوترهای دستی به بخش بار، دردسرهای جدید مانند شکایت‌های متعدد از آسیب دیدن آنها در خلال پرواز به دنبال خواهد داشت

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان کلی، وزیر امنیت داخلی آمریکا، در دو روز گذشته با نمایندگان کنگره این کشور در تماس بوده و به آنها درباره محدودیت امنیتی جدید برای حمل لوازم الکترونیکی به داخل پروازها و تهدیدهای امنیتی مرتبط با آن توضیح داده است.

آن طور که رسانه‌های آمریکا گزارش کرده‌اند این محدودیت جدید در چند هفته گذشته مورد بحث و رایزنی میان نهادهای دولتی و کنگره آمریکا بوده است.