هزاران کرد نوروز را در دیاربکر جشن گرفتند

جشن نوروز با حضور هزاران کرد و تحت تدابیر شدید امنیتی در دیاربکر برگزار شد. این مراسم در حالی برگزار شد که از زمان کودتای نافرجام ترکیه، شرایط اضطراری در این کشور اعلام شده است.

آخرین باری که مراسم نوروز در چنین شرایطی برگزار شد سال ۲۰۰۲ بود.

دو حزب "دموکراتیک خلق‌ها" و "دمکراتیک مناطق" برگزاری جشن نوروز در ۲۱ استان و ناحیه کردنشین را بر عهده دارند.

حق نشر عکس DHA
Image caption هزاران نفر در جشن نوروز امسال در دیاربکر شرکت کردند

دولت ترکیه فقط اجازه برگزای جشن‌های نوروز را برای امروز (۲۱ مارس) داده بنابراین برخی مراسم لغو شده است.

جشن نوروز امسال با حضور پنج هزار نیروی امنیتی و پلیس در پارک نوروز در چهار کیلومتری شهر دیاربکر برگزار شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس پلیس ترکیه فاصله خود را با جمعیت حفظ کرده و بازرسی و حفظ نظم را به نیروهای کرد سپرده‌ است.

حق نشر عکس AFP

بخش ترکی بی‌بی‌سی گزارش کرده است که اطراف محل جشن با موانع و حصارهای امنیتی محافظت می شود. پارک نوروز همیشه ۱۲ ورودی داشته، اما امسال فقط یک ورودی به محل جشن وجود داشته است. حزب دمکراتیک خلق‌ها سیصد نفر را برای تامین امنیت به کار گمارده و شرکت کنندگان هنگام ورود به محل جشن باید کارت شناسایی نشان می دادند.

Image caption پرچم نه در دست کردهای شرکت کننده در جشن نوروز، به نشانه اینکه به همه‌پرسی تغییر قانون اساسی رای نه خواهند داد

جشن های نوروزی در دیاربکر بطور سنتی محل حضور چهره‌های سرشناس سیاسی و هنری بوده و همواره بار سیاسی داشته است، اما امسال بردن پلاکارد و تابلو و پرچم هایی که نشانه سیاسی داشته باشند به محل جشن ممنوع است با این حال آسوشیتدپرس خبر داده که تعداد اندکی عکس عبدالله اوجالان رهبر زندانی حزب کارگران کردستان (پ ک ک) دیده شده است.

حق نشر عکس Getty Images

بردن پرچم به رنگ‌های زرد و سبز و قرمز (رنگ‌های نمادین کردها) هم به این مراسم ممنوع بوده اما شرکت کنندگان که شمار آنها هزاران نفر تخمین زده شده به نحوی این پرچم‌ها را از بازرسی‌ها گذرانده و به محل مراسم برده‌اند.

در سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ در این جشن‌ها پیام عبدالله اوجالان قرائت شد و شمار شرکت کنندگان بسیار زیاد بود، اما بمب گذاری‌ها و حملات انتحاری سبب شد سال گذشته تعداد بسیار کمی در جشن نوروزی شرکت کنند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دو نماینده کرد مجلس ترکیه با لباس محلی در حال پخش برگه های دعوت به جشن نوروز

به گفته انیس سرندم، از بخش ترکی بی‌بی‌سی، جشن امسال فرصتی برای احزاب کرد منطقه است تا تاکید کنند که به همه‌پرسی تغییر قانون اساسی که ماه آینده در ترکیه برگزار می‌شود رای منفی خواهند داد.

تاکنون هیچ گزارشی از درگیری یا ناامنی در این جشن گزارش نشده است، اما جشن نوروز که دیروز در در دانشگاه دجله در دیاربکر برگزار شد با مداخله پلیس پایان یافت.