مقبره عیسی مسیح باز گشایی شد

حق نشر عکس Getty Images

بازسازی و مرمت محراب و ضریح آرامگاه عیسی مسیح پس از نه ماه به پایان رسید و امروز (چهارشنبه دوم فروردین، ۲۲ مارس) در مراسمی به روی عموم بازگشایی شد.

در این مراسم بارتولومئوی اول، رهبر مسیحیان ارتودوکس، و نماینده پاپ فرانسیس، رهبر کلیسای کاتولیک حضور داشتند.

پنجاه نفر از متخصصان دانشگاه فنی آتن که کار این مرمت را انجام دادند، فعالیت خود را بر بازسازی ضریح (Edicule) محراب مقبره عیسی مسیح متمرکز کرده بودند. این ضریح سازه‌ای است که بالای محراب مقبره قرار دارد و مقدس‌ترین سازه در دنیای مسیحیت است.

حدود پنج ماه پیش سنگ مرمری که بر مقبره سنگی عیسی مسیح قرار دارد برای اولین بار در دویست سال گذشته برداشته شد و متخصصان توانستند سنگ لحد زیر آن را بررسی کنند. اعتقاد مسیحیان بر این است که پیکر عیسی مسیح زیر این سنگ لحد قرار داده شده بود. اکنون بخشی کوچکی از این سنگ مرمر برداشته شده تا زائران و بازدیدکنندگان بتوانند سنگ لحد اصلی را ببینند.

کار نه ماهه مرمت تماما در شب انجام شد تا خود کلیسای مقبره عیسی در روز همچنین پذیرای مومنان و گردشگران باشد. عملیات بازسازی حدود ۴ میلیون دلار خرج برداشته است.

کلیسای تاریخی مقبره مقدس، در بخش قدیمی بیت‌المقدس و برفراز دره جلجتا قرار دارد و محراب آن را ستون‌ها، چراغ‌های پیه‌سوز و شمع‌های عظیم زینت داده است.

محراب در جایی ساخته شده که مسیحیان عقیده دارند بدن عیسی مسیح پس از به صلیب کشیده شدن، در آنجا تدهین، در کفن پوشانده و دفن شده است.

حق نشر عکس Thinkstock
Image caption محراب آرامگاه عیسی مسیح

فاصله این محراب با محل به صلیب کشیده شدن پیامبر مسیحیان چند صد متر بیشتر نیست.

هر یک از بخش‌های کلیسای مقبره مقدس که به کلیسای رستاخیز هم شهرت دارد، در کنترل یکی از شاخه‌های مسیحیت است: کلیسای کاتولیک، کلیسای ارتودوکس یونان و کلیسای ارامنه.

این سه کلیسا که هر سه مالک این محراب هستند دعا و نیایش خود را در ساعت‌های مختلف روز و شب برگزار می‌کنند.

روحانیون سه شاخه مسیحیت که در این کلیسا کار، نیایش و موعظه می‌کنند، با هم در رقابتند، هر یک بشدت از محدوده خود محافظت می‌کند و تمام امور آن مثل نگهداری و نظافت و مراقبت را در دست خود نگه می‌دارند.

کار آنان گهگان به اختلاف نظر و جر و بحث هم می‌کشد و یک بار در سال ۲۰۰۸ حتی منجر به زدوخورد بین ارامنه و ارتودکس‌های یونان شد.

اما روحانیون مسئول در این کلیسا، سال گذشته اختلاف‌ها را کنار گذاشتند و هم‌عقیده شدند که محراب به مرمت نیاز دارد بنابراین این مرمت به نام هر سه کلیسا انجام شد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption محراب آرامگاه عیسی مسیح

به گفته آنتونیا موروپولو مسئول علمی مرمت، پی بنای محراب محکم و پا برجا بوده اما خود بنا به رسیدگی سریع نیاز داشته چون گذر زمان و تاثیر عوامل محیطی مثل آب، رطوبت و دود شمع باعث آسیب آن شده است.

حتی یک سازه فلزی که بریتانیایی‌ها در سال ۱۹۴۷ برای تقویت بنا ساخته بودند نیز نیاز به رسیدگی داشت چون استحکام خود را از دست داده بود.

حق نشر عکس AP
Image caption نیایش مومنان در مقابل محراب آرامگاه عیسی مسیح

دو سال پیش پلیس اسرائیل بر اساس گزارش میراث فرهنگی این کشور، که بنا را نا امن تشخیص داده بود، برای مدت کوتاهی کلیسا را بست.

کلیسای مقبره مقدس یکی از قدیمی ترین کلیساهای دنیا است و امپراتور روم، کنستانتین، آن را ۳۲۵ سال بعد از میلاد مسیح ساخته است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption حیاط کلیسای مقبره مقدس

حاکم بأمرالله ششمین خلیفه فاطمی آن را در ۱۰۰۹ میلادی ویران کرد اما صلیبیون در قرن دوازدهم آن را بازسازی کرده و به شکل فعلی در آوردند.

در سال ۱۸۱۰ این کلیسا آتش گرفت و تمام آن بجز محراب از بین رفت. در آن زمان برای آخرین بار کلیسا مرمت و بازسازی انجام شد.

حق نشر عکس AP
Image caption بخشی از صحن کلیسای مقبره مقدس

در سال ۱۸۵۲، مقامات دولت عثمانی که بر سرزمین فلسطین حکومت می‌کردند برای پایان دادن به مناقشه دائمی در کلیسا، مجموعه‌ای از مقررات و قوانین بسیار سختگیرانه را وضع کردند که تا به امروز به همان شدت و حدت برجاست.