ایوانکا ترامپ در کاخ‌سفید صاحب دفتر می‌شود

ایوانکا ترامپ همراه پدرش در جلسه هفته گذشته با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان حاضرشد
توضیح تصویر،

ایوانکا ترامپ همراه پدرش در جلسه هفته گذشته با آنگلا مرکل (راست) صدراعظم آلمان حاضرشد

وکیل ایوانکا ترامپ، دختر رئیس‌جمهوری آمریکا، تایید کرده که او به زودی دفتر کار خود در کاخ‌سفید را تحویل می‌گیرد.

قرار است او هم مانند سایر کارمندان کاخ‌سفید مراحل گزینش امنیتی و اطلاعاتی را سپری کند اما عنوان رسمی و دستمزد دریافت نکند.

در صورت تایید صلاحیت امنیتی و گزینشی، ایوانکا ترامپ مجاز خواهد بود به اسناد و اطلاعات محرمانه دولتی دسترسی پیدا کند.

آن طور که وکیل ایوانکا به نشریه پولتیکو گفته، نقش خانم ترامپ مشاوره دادن به پدرش است و همان طور که پدرش بارها اشاره کرده، ایوانکا "چشم و گوش" او خواهد بود.

ایوانکا ترامپ، ۳۵ ساله، روز سه‌شنبه (۲۱ مارس - اول فروردین) در واکنش به این خبر گفت: "برای فرزند ارشد رئیس‌جمهوری تاکنون نقش سنتی وجود نداشته، اما من داوطلبانه از همه اصول اخلاقی و اداری که برای کارمندان دولتی لازم الاجراست پیروی خواهم کرد و به مشاوره صریح‌الهجه خود به پدرم همچون همیشه ادامه خواهم داد."

ایوانکا که صاحب یک شرکت تولیدی پوشاک و لوازم آریشی و پیرایشی برای زنان است، در دفتر جدید به همسرش جراد کوشنر، که مشاور ارشد پدرش است، می‌پیوندد.

این در حالی است که پس از اعلام رسمی سمت جراد کوشتر، ایوانکا گفته بود او به جای کار در کاخ‌سفید، بر جابجایی و استقرار محل سکونت جدید خانواده ترامپ در پایتخت تمرکز خواهد کرد.

با وجود این، مادر ناتنی او، ملانیا ترامپ، بانوی نخست آمریکا، ترجیح داده به کاخ سفید نرود و برای مراقبت از پسرش که جوانترین فرزند رئیس‌جمهوری است، در نیویورک بماند.

توضیح تصویر،

ایوانکا ترامپ در دو ماهی که از آغاز ریاست جمهوری پدرش گذشته در جلسات مهم با رهبران جهان، همچون نخست وزیر کانادا (چپ)، حضور یافته

با وجود نداشتن سمت و قدرت دولتی، حضور ایوانکا ترامپ در کاخ‌سفید در چند ماه گذشته همواره محل بحث و نقد ناظران بوده است.

اندرو هرمن، از وکلای مشاور نمایندگان کنگره در امور اخلاق حرفه‌ای می‌گوید: "به نظر من بهترین راه برای وجه بخشیدن به حضور او (ایوانکا) این است که به عنوان کارمند ویژه دولت استخدام شود. هر چند چنین کاری هم ممکن است مشکلات اداری، رسمی و موانع کارگزینی به همراه بیاورد."

همزمان نفوذ سیاسی ایوانکا بر همسرش هم سوالاتی درباره تعارض اخلاقی و قانونی پدید آورده است.

قوانین فدرال آمریکا به رئیس جمهوری اجازه نمی‌دهند اعضای خانواده خود را به سمت‌های دولتی منصوب کند.

اما آن طور که دفتر مشاوره حقوقی وزارت دادگستری پیش‌تر اعلام کرده بود، به لحاظ قانونی منعی بر سر استخدام جراد کوشنر، داماد آقای ترامپ، وجود نداشته چرا که رئیس‌جمهوری می‌تواند در صورت تمایل از "قدرت ویژه خود برای استخدام افراد" استفاده کند.

بیشتر بخوانید:

انتقال قدرت به ترامپ: چه چیزی در انتظار ايوانکا است؟