دولت کانادا: استفاده از نخست‌وزیر مقوایی متوقف شود

حق نشر عکس Adam Jiwa
Image caption بسیاری عکس‌های خود با جاستین ترودو مقوایی را در شبکه‌های اجتماعی همرسان کرده‌اند

دولت کانادا از دفاتر دیپلماتیک این کشور در آمریکا خواسته توزیع و استفاده از تمثال مقوایی جاستین ترودو، نخست‌وزیر این کشور را متوقف کنند.

اخیرا دفاتر دیپلماتیک و روابط بین‌الملل کانادا با قرار دادن آدمک‌های مقوایی که در اندازه واقعی نخست‌وزیر کانادا بریده شده بودند، به گردشگران و بازدیدکنندگان رویدادهای مختلف از جمله نمایشگاهی در شهر آستین تگزاس، فرصت می‌دادند با جاستین ترودو عکس یادگاری بگیرند.

اگر چه این اقدام با استقبال بازدیدکنندگان روبرو شده و آنها عکس‌های متعددی را در شبکه‌های اجتماعی همرسان کرده‌اند اما آن طور که معلوم است دفتر امور بین‌الملل دولت کانادا از این اقدام ناراضی بوده است.

مایکل اوشاگنسی، از سخنگویان دفتر امور بین‌الملل دولت کانادا به شکبه سی.بی.سی. این کشور گفته: "اگر چه ما از نیت (خوب) کارمندان خود برای تهیه این تمثال‌های مقوایی آگاه هستیم اما از آنها خواسته‌ایم که استفاده از این آدمک‌ها را متوقف کنند."

این سخنگوی دولتی به پرسش سی.بی.سی. درباره علت صدور این ممنوعیت پاسخی نداده است.

این تصمیم جدید همزمان با گزارش‌هایی است که جناح محافظه‌کاران مخالف دولت آقای ترودو از ایمیل‌های سفارت کانادا در آمریکا منتشر کرده‌اند.

محتوای این ایمیل‌ها که پس از درخواست قانونی محافظه‌کاران بنابر قانون "جریان آزاد اطلاعات" علنی شد، نشان می‌دهد سفارت کانادا در واشنگتن دی.سی. تابستان گذشته برای انتقال به موقع این آدمک‌های مقوایی هزینه پست سریع را تقبل کرده تا آنها پیش از روز ملی کانادا (اول ژوئیه) به دست دفاتر دیپلماتیک در نقاط مختلف آمریکا برسد.

در حالی که بسیاری این اقدام را به فال نیک و بامزه توصیف کرده‌اند، منتقدان محافظه‌کار جاستین ترودو با استفاده از این فرصت به نخست وزیر جوان تاخته‌اند؛ جان براسارد، از نمایندگان دست راستی پارلمان کانادا، گفته: "تمثال مقوایی که در اندازه واقعی اندام نخست وزیر بریده شده و دو بُعدی هم هست، احتمالا بهترین نماد از همه ‌آن‌چیزی است که جاستین ترودو هست."

موضوعات مرتبط