آمریکا کشته شدن ده‌ها نفر در حمله هوایی سوریه را 'بررسی می‌کند'

حق نشر عکس Reuters
Image caption عملیات رقه هزاران نفر از ساکنان محل را آواره کرده است.

وزارت دفاع آمریکا گفته است که در مورد گزارش‌های مربوط به کشته شدن غیرنظامیان در حمله هوایی نیروهای ائتلاف در نزدیکی رقه تحقیق خواهد شد. این وزارتخانه از اظهار نظر در مورد پیاده کردن چترباز در رقه خودداری ورزیده است.

روز سه شنبه، ٢ فروردین (٢٢ مارس)، دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش کرد که دست کم ۳۳ نفر در حمله هوایی جنگنده‌های آمریکایی به یک مدرسه در روستایی در غرب شهر رقه کشته شدهاند. شهررقه در دست گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) است و مقر اصلی آنان محسوب می‌شود. این حمله دوشنبه شب صورت گرفت.

این گروه می‌گوید از ساختمان این مدرسه واقع در روستای المنصوره به عنوان پناهگاه برای مردم آواره استفاده می شد.

گروه فعالان موسوم به "رقه در سکوت قتل عام می‌شود" گفته است سرنوشت ۵۰ خانواده که در آنجا بوده اند روشن نیست.

هر دو گروه بر این باورند که حمله توسط جت‌های ائتلاف به رهبری آمریکا انجام شده است.

این ائتلاف در این باره هنوز اظهار نظری نکرده است اما گفته است روز دوشنبه در نزدیکی رقه ۱۹ حمله انجام داده است. براساس اطلاعیه ائتلاف، در این عملیات "ستاد" گروه موسوم به دولت اسلامی سه بار مورد حمله قرار گرفت.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای کرد در عملیات رقه از حمایت نظامی آمریکاییان برخوردار هستند

ائتلاف به رهبری آمریکا از عملیات ائتلاف نیرو های کرد و عرب سوریه برای تصرف رقه حمایت می‌کند. گروه موسوم به دولت اسلامی در سال ۲۰۱۴ رقه را پایتخت "خلافت آسلامی" اعلام کرد.

دیدبان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا می‌گوید یکی از فعالان محلی این گروه شاهد آن بوده که اجساد ۳۳ نفر از زیر آوار مدرسه در المنصوره، در حومه غربی رقه بیرون آورده شد.

کوتاه مدتی پس از آن، شبه‌نظامیان داعش به محل رسیدند و به تماشاگران دستور دادند محل را ترک کنند. پیش از آن، دو نفر زنده در محل یافت شده بودند.

ساکنین این روستا به دیدبان حقوق بشر سوریه گفته اند خانواده‌های آواره از استان‌های رقه، حمص و حلب در مدرسه زندگی می کردد.

دیدبان حقوق بشر سوریه گفته است درحملات هوایی دو هفته گذشته، شامل حمله روز دوشنبه که گمان می‌رود توسط نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا انجام شده دست کم ۱۱۶ غیرنظامی از جمله ۱۸ کودک و ۲۳ زن کشته شده‌اند.

در خبری دیگر در همین زمینه، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا دز تایید خبری در مورد پیاده کردن نیرو در استان رقه خودداری ورزیده است.

پیشتر، خبرگزاری رویترز گزارش کرده بود که شماری چترباز آمریکا همراه با نفرات "نیروهای دموکراتیک سوریه" از گروه‌های مخالف حکومت سوریه برای جنگ با شبه‌نظامیان داعش به استان رقه اعزام شده‌اند. نیروهای دموکراتیک سوریه یک گروه متشکل از نفراتی از اقوام مختلف سوریه است و از تشکل‌های متحد آمریکا در سوریه به شمار می‌رود.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفته است که ایالات متحده از نیروهای کرد در عملیات باز پس‌گیری شهر طبقه از نیروهای داعش حمایت نظامی به عمل می‌آورد.

بیشتر بخوانید:

روسیه کمک به کردها برای ایجاد پایگاه در شمال سوریه را تکذیب کرد

حمله غافلگیرکننده مخالفان مسلح دولت سوریه به دمشق

درگیری‌های سوریه؛ مخالفان دولت در حال ترک حمص هستند

موضوعات مرتبط