رئیس ستاد انتخاباتی ترامپ به پوتین 'پیشنهاد کمک داده بود'

حق نشر عکس AP
Image caption پل منافورت از مارس تا اوت سال گذشته بدون حقوق , به عنوان رئیس ستاد انتخاباتی آقای ترامپ کار کرده است

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس رئیس سابق ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ، مخفیانهبرای مشاوره دادن به ولادیمیر پوتین از سوی یک میلیاردر روسی استخدام شده بود.

آن طور که آسوشیتدپرس روز چهارشنبه (۲۲ مارس-دوم فروردین) گزارش کرده پل منافورت یک دهه برای بی‌اثر کردن مخالفان ضد روسی در جمهوری‌های سابق شوروی یک استراتژی پیشنهاد کرده بوده است.

آسوشیتد‌پرس می‌گوید اسناد و مصاحبه‌ها این ادعایش را در باره آقای منافرت تایید می‌کند.

آقای منافورت اصرار کرده است که هرگز برای منافع روسیه کار نکرده است.

او از مارس تا اوت سال گذشته بدون حقوق در سمت رئیس ستاد انتخاباتی آقای ترامپ کار کرد.

پل منافورت تنها پس از آن استعفا داد که سال گذشته خبرگزاری آسوشیتد‌پرس افشا کرد او از جانب حزب وقت حاکم بر اوکراین که مورد حمایت روسیه بود، مدیریت یک گروه لابی‌گری در واشنگتن را تا سال ۲۰۱۴ بر عهده داشته است.

اسوشیتد پرس می‌گوید اسناد تجاری تازه به دست آمده نشان می‌دهد که آقای منافورت بیشتر از آن چه پیش‌تر گمان می‌رفت رابطه مستقیم با منافع آقای پوتین داشته است.

گزارش جدید آسوشیتدپرس در حالی منتشر شده که همزمان مشاوران آقای ترامپ با تحقیق پلیس فدرال آمریکا و دو تحقیق کنگره رو به رو هستند.

نام آقای منافورت دوشنبه گذشته و در صحن علنی سنای آمریکا به هنگام پرسش و پاسخ از جیمز کومی، رئیس اف.بی.آی دوباره مطرح شد؛ هر چند آقای کومی در آن جلسه تاکید کرد که به علت پیچیده و در جریان بودن تحقیقات، در مورد اشخاص حرف نخواهد زد.

تایید تحقیقات 'خیلی پیچیده' درباره ارتباط روسیه و ستاد ترامپ

رئیس کمیته اطلاعات و امنیت سنای آمریکا: 'مدرکی درباره تبانی ترامپ و روسیه وجود ندارد'

محققان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا ستاد انتخاباتی آقای ترامپ و همکاران او برای دخالت مسکو در انتخابات سال ۲۰۱۶ با هدف آسیب زدن به هیلاری کلینتون، رقیب آقای ترامپ و منتقد سرسخت آقای پوتین هماهنگی کرده اند یا خیر.

حق نشر عکس AFP/GETTY
Image caption دونالد ترامپ به علت ستایش و تمایل برقراری رابطه با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه مورد انتقاد قرار گرفته است

گفته می شود آقای منافورت برای اولگ دریپاسکا، تاجر بانفوذ آلومینیوم و متحد نزدیک ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه کار کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، آقای منافورت در سال ۲۰۰۵، یک برنامه استراتژی محرمانه برای پیشبرد منافع دولت آقای پوتین، در قالب پیشنهاد نفوذ در سیاست، معاملات تجاری و پوشش خبری در ایالات متحده، اروپا و جمهوری‌های شوروی سابق تهیه کرده بوده است.

در این زمان روابط آمریکا و روسیه رو به وخامت گذاشته بود.

همچنین گفته می‌شود در این برنامه آقای منافورت نوشته است: "ما در حال حاضر بر این باور هستیم که این مدل اگر در سطوح صحیح با مسئولیت مناسب و با موفقیت به اجرا گذاشته شود تا حد زیادی می‌تواند به نفع دولت پوتین باشد.''

او افزوده است این برنامه "حاوی خدمات بزرگی است که می‌تواند به سیاست‌های دولت پوتین هم در داخل و هم در خارج تحرک ببخشد."

به گزارش آسوشیتدپرس، آقای منافورت یک قرارداد سالانه ۱۰ میلیون دلاری امضا کرده که از سال ۲۰۰۶ آغاز شده است. ابعاد کارهایی که او تحت این قرارداد انجام داده هنوز مشخص نیست.

گزارش شده آقای منافورت و آقای دریپاسکا حداقل تا سال ۲۰۰۹روابط تجاری داشته‌اند.

رد ادعاها

در بیانیه‌ای به خبرگزاری آسوشیتدپرس آقای منافورت تایید کرده که برای آقای دریپاسکا در چندین کشور کار کرده است اما اصرار کرده است که این بخش از سوابق او در قالب "کمپینی" برای بدنامی او به طوری ناعادلانه "نامناسب یا زشت" تلقی شده است.

آقای منافورت در این بیانیه گفته است: "من تقریبا یک دهه پیش در کشورهایی که آقای دریپاسکا سرمایه‌گذاری کرده بود در زمینه مسایل تجاری و شخصی برایش کار کردم."

او افزوده است: "کار من برای آقای دریپاسکا شامل نمایندگی از منافع سیاسی روسیه نبوده است.''

سخنگوی آقای دریپاسکا در مسکو حاضر نشده است به سوالات آسوشیتدپرس پاسخ دهد.

در اوکراین ادعاهای بیشتری درباره مبالغ محرمانه مطرح شده که گفته می‌شود به آقای منافورت پرداخته شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

طرح اتهام مالی جدید در اوکراین علیه مشاور سابق ترامپ

سرهی لشچنکو، روزنامه‌نگار سابق و یکی از اعضای پارلمان اوکراین گفته است شواهدی دارد که آقای منافورت تلاش کرده است دریافت ۷۵۰ هزار دلار از سوی حزب مورد حمایت روسیه را پنهان کند.

سخنگوی آقای منافورت این ادعارا "بی‌پایه" خوانده است.

آقای منافورت مشاور ویکتور یانوکوویچ - رئیس جمهوری سابق اوکراین بوده، اما دریافت هر گونه پرداخت نقدی بابت این مشاورت را رد کرده است.