ابراز همدردی رهبران جهان با بریتانیا در پی حمله لندن

پارلمان حق نشر عکس EPA
Image caption نخست وزیر بریتانیا هدف فرد مهاجم از انتخاب پارلمان به عنوان صحنه عملیات را تهاجم به "دموکراسی" توصیف کرده است

در پی حمله مرگبار روز چهارشنبه در نزدیکی پارلمان بریتانیا در لندن، رهبران و مقامات ارشد شماری از کشورهای جهان از جمله کشورهایی که در سال های اخیر هدف حملات تروریستی بوده اند با مردم و دولت بریتانیا ابراز همدردی و همبستگی کرده‌اند.

بنا بر اطلاعاتی که تاکنون توسط منابع پلیس لندن منتشر شده، راننده یک خودرو که ظاهرا به تنهایی عمل می‌کرد، پس از ورود به پیاده رو پل وستمینستر در کنار ساختمان پارلمان بریتانیا و زیر گرفتن رهگذران، به میدان مقابل این ساختمان رفت و یک مامور پلیس را با چاقو به قتل رساند. این فرد سپس به ضرب گلوله یک مامور پلیس از پای درآمد.

این احتمال مطرح شده که فرد مهاجم دارای گرایش‌های اسلامگرایی افراطی بوده است.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، حمله روز گذشته در لندن را اقدامی "بیمارگونه و ننگین" توصیف کرد و گفت که فرد مهاجم با انتخاب پل وستمینستر و میدان مقابل پارلمان برای این حمله در نظر داشته نشان دهد که "دموکراسی ما را نشانه گرفته است."در واکنش به این حادثه، مقامات چند کشور جهان با ارسال پیام‌هایی برای ملکه، نخست وزیر و سایر مقامات بریتانیایی، با محکوم کردن این حمله به عنوان عملیات تروریستی، تاثر خود را از کشته شدن شهروندان این کشور ابراز داشته اند.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، فرانک-والتر اشتانمایر و آنگلا مرکل، رئیس جمهوری و صدراعظم آلمان، که کشورشان در سال گذشته شاهد حملات مرگبار بودند از همبستگی خود با بریتانیا سخن گفتند.

آقای اشتاینمایر در پیامی به ملکهب ریتانیا گفت که "در این لحاظ غم انگیز، ما مردم آلمان خود را با مردم بریتانیا نزدیک می‌بینیم" و خانم مرکل در پیام خود برای نخست وزیر بریتانیا اطمینان داد که "آلمان قاطعانه و محکم در مبارزه با تروریسم در هر شکل آن در کنار بریتانیا قرار دارد."

رئیس جمهوری فرانسه نیز با پیامی، از همبستگی و حمایت از "دوستان بریتانیایی فرانسه" سخن گفت. فرانسوا اولاند که "تروریسم مایه نگرانی همه ماست و فرانسه می داند مردم بریتانیا امروز دچار چه رنجی هستند." سال گذشته در شهر نیس در جنوب فرانسه راننده یک کامیون به جمعیتی که در مراسم روز باستیل شرکت کرده بود کوبید و ۸۴ نفر را کشت. گروه دولت اسلامی - داعش - مسئولیت آن عملیات را برعهده گرفت. همچنین در پاریس، چراغ‌های برج ایفل به نشانه همدردی با مردم بریتانیا در نیمه شب خاموش شد.

در آمریکا، کاخ سفید این حمله را محکوم کرد و تعهد کرد که "دولت ایالات متحده در واکنش به این حمله و محاکمه و مجازات مسئولان آن از بریتانیا به طور کامل حمایت می‌کند." همچنین، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری، در تماس تلفنی با نخست وزیر بریتانیا ضمن ابراز همدردی و محکوم کردن این عملیات، عملکرد نیروهای امنیتی بریتانیا در واکنش به این حادثه را ستود.

رهبران و مقامات کشورهای عضو اتحادیه اروپا و رئیس کمیسیون اروپا نیز پیام‌هایی حاکی از همدردی و همبستگی با دولت و مردم بریتانیا ارسال داشتند.

ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا با ابراز همدردی با مردم لندن یادآوری کرد که این حمله در نخستین سالگرد حملات بروکسل اتفاق می افتد. او در بیانیه‌ای گفت: "امروز یک سال از زمانی که مردم بروکسل و بلژیک دردی مشابه را تجربه کردند و شما با اعلام همدردی و همبستگی از آنها حمایت کردید می گذرد."

پیام‌های مشابهی هم از سوی نخست وزیر کانادا، وزارت خارجه روسیه و رهبران و دولت‌های استرالیا، ژاپن، چین، سنگاپور، قطر و ونزوئلا برای مقامات بریتانیایی ارسال شده است.

امیر کویت با ارسال پیامی برای ملکه و پیام دیگری برای نخست وزیر بریتانیا "هر نوع تروریسم" را به شدت محکوم کرده و از "دولت و مردم کشورِ دوست، بریتانیا" حمایت به عمل آورده است.

مقامات اسرائیل نیز حادثه لندن را به عنوان "یک اقدام تروریستی دیگر" محکوم کردند و شب گذشته، میدان رابین در تل اویو با طرح و رنگ‌های پرچم بریتانیا نورافشانی شد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نورافشانی پرچم بریتانیا در تل اویو
حق نشر عکس Reuters
Image caption کمک پزشکی به یکی از مصدومان روی پل وستمینستر در دقایق پس از حمله
حق نشر عکس Reuters
Image caption اعزام نیروهای پلیس به خیابان‌های اطراف پارلمان
حق نشر عکس Reuters
Image caption پل وستمینستر برای ساعاتی مسدود بود
حق نشر عکس PA
Image caption نفرات پلیس و ماموران امدادرسانی در برابر ساختمان پارلمان