نخست وزیر بریتانیا: عامل حمله لندن مسلمان متولد بریتانیا بود

حق نشر عکس PA
Image caption می حمله لندن را تهاجمی به ارزش‌های دموکراتیک و تمامی مردم آزاد و آزادیخواه جهان توصیف کرده است

نخست وزیر بریتانیا در مورد حمله روز گذشته در لندن توضیحاتی داده است.

صبح پنجشنبه، ٣ فروردین (٢٣ مارس)، ترزا می، نخست وزیر در گزارش خود در مجلس عوام پارلمان بریتانیا در مورد عامل حمله روز گذشته لندن گفت که "می توانم تایید کنم که این فرد، یک مرد متولد بریتانیا بود که برای چند سال، به دلیل نگرانی در مورد گرایش های خشونت آمیز به افراطگرایی تحت نظر MI5 (سازمان اطلاعات داخلی) قرار داشت." خانم می این فرد را "عنصری حاشیه ای" توصیف کرد و گفت که این فرد "محور مرکز تحقیقات اطلاعاتی" نبوده است.

نخست وزیر بریتانیا گفت که پیش از این عملیات، اطلاعاتی در مورد قصد یا طرح او در دست نبوده است اما در حال حاضر، تحقیقات فشرده در این زمینه ادامه دارد.

خانم می با اظهار اینکه تا تکمیل تحقیقات کنونی، نمی تواند جزئیات بیشتری دراختیار افکار عمومی قرار دهد، گفت که "تحقیقات ما براساس این فرض ادامه دارد که مهاجم دارای افکار اسلامگرایانه بوده" و افزود که تهدید امنیتی اسلامگرایان افراطی بسیاری جدی است و مردم باید در این زمینه هشیار باشند هرچند "نباید مرعوب تهدید تروریستی شوند و هرگز هم نشده اند."

نخست وزیر بریتانیا گفت که برای اطمینان بخشی به مردم و به عنوان اقدامی پیشگیرانه، حضور و فعالیت پلیس در شهرهای مختلف افزایش می یابد.

حق نشر عکس PA
Image caption میدان پارلمان در لندن - ماموران پلیس به تحقیقات در نزدیکی محل حمله ادامه می‌دهند

وی در مورد آمار قربانیان و آسیب دیدگان این حمله، که روز گذشته حدود بیست دقیقه به ساعت سه بعد از ظهر به وقت محلی آغاز شد، گفته است که یک مهاجم تنها خودرو خود را به داخل پیاده روز پل وستمینستر در کنار ساختمان پارلمان راند که در نتیجه آن، دو نفر کشته و چهل نفر دیگر زخمی شدند. دوازده نفر شهروند بریتانیایی به بیمارستان اعزام شدند و براساس اطلاعاتی دریافتی، سه دانش آموز فرانسوی، دو شهروند رومانیایی، چهار شهروند کره جنوبی، یک آلمانی، یک لهستانی، یک ایرلندی، یک چینی، یک ایتالیایی، یک آمریکایی و دو یونانی نیز که از لندن دیدن می کردند زخمی شدند.

سه پلیس هم که در زمان حمله از این محل عبور می کردند از جمله زخمی های این واقعه بودند که شرایط دو تن از آنان وخیم است.

حق نشر عکس EPA
Image caption محوطه اطراف ساختمان پارلمان به روی رفت و آمد مسدود است

پس از این عملیات روی پل، فرد مهاجم از خودرو پیاده شد و به مقابل پارلمان رفت و یک مامور پلیس را به ضرب چاقو از پای درآورد و سپس به ضرب گلوله یک مامور دیگر کشته شد.

نخست وزیر بریتانیا گفت که افراطگرایان با انجام حملات کور در نظر دارند ارزش های رایج در یک نظام دموکراسی، مانند آزادی بیان، آزادی فردی و اجتماعی، حقوق بشر و حکومت قانون را که پارلمان بریتانیا، به عنوان قدیمی ترین پارلمان جهان، نماد آنها محسوب می شود نابود کنند. وی گفت که حمله دیروز به منزله حمله به تمامی مردم آزاد و آزادیخواه در سراسر جهان بوده است.

پیشتر منابع پلیس بریتانیا با اعلام اینکه تحقیقات در مورد حمله دیروز ادامه دارد، خبر داده بودند که طی ساعات شب گذشته، ماموران چند خانه مسکونی را در شهر بیرمنگام، در مرکز بریتانیا، تفتیش و هشت نفر را در این شهر و لندن بازداشت کرده‌اند. براساس برخی گزارش‌ها، ظاهرا اتومبیلی که در حمله دیروز به کار گرفته شد در بیرمنگام ثبت شده بود.

در جلسه صبح پنجشنبه، جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، حزب اصلی مخالف دولت، نیز درباره حمله دیروز سخن گفت و آن را محکوم کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption یکی از محل‌های مورد تفتیش پلیس آپارتمان بالای رستوران شیراز در بیرمنگام بود
حق نشر عکس Getty Images
Image caption پلیس با مراجعه به خانه‌هایی در بیرمنگام چند نفر را درارتباط با حمله لندن بازداشت کرد

موضوعات مرتبط