یک نماینده سابق پارلمان روسیه در پایتخت اوکراین کشته شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption پلیس گفته است قتل نماینده سابق پارلمان روسیه به احتمال قوی یک اقدام سفارشی است

پلیس اوکراین می گوید یک نماینده سابق پارلمان روسیه که سال گذشته به اوکراین فرار کرده بود در کی‌یف، پایتخت این کشور کشته شده است.

گفته می شود حوالی ظهر امروز ۲۳ مارس در یکی از خیابان‌های مرکزی کی‌یف افراد ناشناس دنیس وروننکوف را به ضرب گلوله از پا درآورده‌اند.

شاهدان عینی گفته‌اند صدای شلیک هفت گلوله را شنیده‌اند و سپس دو جسد را در محل حادثه دیده‌اند.

درباره قربانی دوم گزارش‌های ضدو نقیض ارائه شده است، برخی می‌گویند این جسد متعلق به محافظ نماینده پیشین پارلمان روسیه است، گزارش های دیگر گفته‌اند این جسد یکی از مهاجمین است که توسط محافظ آقای وروننکوف کشته شده است.

پلیس پایتخت اوکراین گفته است فرد مهاجم زخمی شده و پس از بازداشت به بیمارستان منتقل شده است.

آندری کریشچنکو، رئیس اداره پلیس کییف گفته است به احتمال زیاد قتل آقای وروننکوف یک "اقدام سفارشی" است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption دوره نمایندگی دنیس وروننکوف در دومای دولتی روسیه سال ۲۰۱۶ به پایان رسید

پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین در ارتباط با قتل این نماینده سابق پارلمانی روسیه این کشور را متهم به "تروریسم دولتی" کرده است.

او این قتل را با انفجار یک انبار بزرگ مهمات امروز ۲۳ مارس در نزدیکی شهر خارکیف در شرق اوکراین مرتبط دانسته است و گفته است "امضای خدمات ویژه" روسیه را دارد.

آقای وروننکوف و همسرش سال گذشه هر دو پس از آن که نتوانستند دوباره نماینده دومای دولتی روسیه انتخاب شوند به اوکراین رفتند. همسر آقای وروننکوف، ماریا ماکساموا که آوازخوان اوپرا است از حزب روسیه متحد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در پارلمان بود.

آقای وروننکوف پس از دریافت اقامت دایم در اوکراین در دادستانی کل این کشور علیه ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری سابق اوکراین که به روسیه فرار کرده شهادت داد.

او همچنین انضمام شبه جزیره کریمه اوکراین توسط روسیه را اشتباه خواند و روسیه را شبیه آلمان نازی دانست.

آلکسندر واکولنکو، معاون وزیر کشور اوکراین گفته ممکن است روسیه در قتل این نماینده سابق فراری پارلمان روسیه دست داشته باشد و افزوده است آقای وروننکوف با خود "اطلاعات مهم" داشته است.

موضوعات مرتبط