داعش: مهاجم لندن سرباز ما بود

پلیس لندن حق نشر عکس EPA
Image caption ماموران امنیتی در خیابان‌های اطراف پارلمان حضور دارند

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت حمله مرگبار روز چهارشنبه در نزدیکی پارلمان بریتانیا را به عهده گرفته است.

این گروه با انتشار بیانیه‌ای در وبسایت 'اعماق ' گفته است که مهاجم "یک سرباز دولت اسلامی" بوده و این حمله را در پی "دعوت به هدف قرار دادن شهروندان ائتلاف" انجام داده است.

ائتلافی از کشورهای مختلف به رهبری آمریکا بیش از دو سال است که مواضع داعش در سوریه و عراق را هدف قرار می‌دهند. بریتانیا نیز عضو این ائتلاف است.

روز چهارشنبه فردی با خودرو وارد پیاده‌روی پل وستمینیستر، در نزدیکی پارلمان شد که به دنبال آن دو عابر پیاده کشته و تعداد زیادی زخمی شدند. مهاجم سپس یکی از ماموران پلیس را با چاقو کشت و سرانجام به ضرب گلوله ماموران کشته شد.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، امروز پنجشنبه در جلسه مجلس عوام بریتانیا اعلام کرد که مهاجم فردی مسلمان و متولد بریتانیا بود که MI5 (سازمان اطلاعات داخلی) پیشتر او را تحت نظر داشت. خانم می مهاجم را "عنصری حاشیه‌ای" توصیف کرد.

بنا به گفته نخست وزیر بریتانیا حضور ماموران پلیس و اقدامات امنیتی در شهرهای مختلف افزایش می‌یابد.

پلیس مبارزه با تروریسم بریتانیا اعلام کرده است که هشت نفر را در شهرهای لندن و بیرمنگام به ظن ارتباط با حمله چهارشنبه در لندن بازداشت کرده است.

اتفاق روز گذشته بزرگترین حمله این چنینی در بریتانیا ظرف ۱۰ سال اخیر بوده است. گروه داعش در سال‌های اخیر مسئولیت حملاتی را در پاریس، نیس، بروکسل و برلین پذیرفته است.

حق نشر عکس PA
Image caption در حمله روز چهارشنبه چهار نفر، از جمله مهاجم، کشته و چندین نفر زخمی شدند

موضوعات مرتبط