عامل حمله لندن 'مسلمان شده بود'

حق نشر عکس Reuters
Image caption دسته گل به یادبود قربانیان حمله روز چهارشنبه و شعار: او یک هیولا بود و نه مسلمان

در مورد عامل حمله روز چهارشنبه در لندن، اطلاعات جدیدی منتشر شده است.

به گزارش منابع پلیس، خالد مسعود، پنجاه و دو ساله و عامل این حمله، در شهر دارتفورد واقع در استان کنت در جنوب بریتانیا متولد شده و آدریان راسل آجائو نام داشت اما بعدا نام خود را تغییر داد. آخرین محل زندگی او در منطقه وست میدلند، واقع در شمال غرب انگلستان بود. قبلا، نام او آدریان المز گزارش شده و گفته شده بود که او اسامی مختلفی را به کار برده است.

خالد مسعود دارای سابقه کیفری بوده و از جمله به جرم ضرب و شتم، ایراد جراحت شدید بدنی، حمل اسلحه سرد و اخلال در نظم عمومی بازداشت و محکوم شده بود. سابقه اولین محکومیت او به جرم خسارت عمد به اموال به نوامبر سال ١٩٨٣ باز می‌گردد و آخرین مورد نیز به حمل چاقو در اماکن عمومی در سال ٢٠٠٣ مربوط می‌شود.

بیشتر بخوانید:

پلیس نام مهاجم لندن را اعلام کرد

نخست وزیر بریتانیا: مهاجم لندن مسلمان متولد بریتانیا بود

به گفته پلیس، خالد مسعود در طول سال‌های گذشته، نام‌های مختلفی را به کار می‌برد اما پس از مسلمان شدن، نام خالد مسعود را برگزید. زمان دقیق تغییر مذهب او مشخص نیست اما این احتمال مطرح شده که در زندان با اسلام آشنا شد و به این دین گروید.

حق نشر عکس AP
Image caption رسانه‌های خبری تصاویری را از محله سکونت خالد مسعود منتشر کرده‌اند

پلیس هنوز اطلاعات بیشتری در مورد خالد مسعود در اختیار رسانه‌ها قرار نداده اما چند روزنامه بریتانیایی مطالبی را در مورد این فرد منتشر کرده‌اند.

به نوشته آنها، خالد مسعود قبل از دست زدن به حمله در روز چهارشنبه، چند بار به لندن سفر کرده بود اما مشخص نیست که آیا هدف از این سفرها برنامه‌ریزی برای این حمله بوده باشد.

این روزنامه‌ها به نقل از همسایگان سابق خالد مسعود نوشته‌اند که همسرش از حجاب کامل اسلامی، گاه همراه با روبنده استفاده می کرد و گاه خالد مسعود نیز در "جامه بلند اسلامی" یا لباده دیده می‌شد هر چند معمولا لباس‌های عادی بر تن داشت.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption گنبد و مناره یک مسجد در کنار برج یک کلیسا در بیرمنگام - مقامات بریتانیایی گفته‌اند حملات تروریستی نمی‌تواند باعث تعصب شود و تنوع فرهنگی و آزادی عقیده را در این کشور از میان ببرد

بعد از ظهر چهارشنبه، خالد مسعود با خودرو به میان جمعیت در پیاده رو پل وستمینستر، مجاور ساختمان پارلمان بریتانیا، راند، سه نفر را کشت و تعدادی را زخمی کرد. او سپس پیاده به مقابل یکی از درهای ورودی پارلمان رفت و یک مامور پلیس را با ضربات چاقو به قتل رساند. خود او هم به ضرب گلوله یک مامور پلیس مسلح از پای در آمد. برخی گزارش‌ها حاکی از نگرانی در مورد وضع یکی از زخمی‌های این حملهاست.

هنوز گزارشی از ارتباط احتمالی او با سازمان یا تشکل خاصی منتشر نشده و احتمال داده شده که به تنهایی این حمله را طراحی و اجرا کرده باشد. با اینهمه، روز گذشته گروه دولت اسلامی - داعش - از او با عناوین "سرباز خلافت" و "شهید اسلام" ستایش کرد و گفت که در اجرای دستور دولت اسلامی، شهروندان کشورهای عضو ائتلاف ضد داعش را به هر طریق که می‌توانسته هدف قرار داده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اجتماع کنندگان در میدان ترافالگار تروریسم را محکوم کردند

در ادامه تحقیقات در مورد این حمله، پلیس هفت تن، از جمله چند زن را در شهر بیرمنگام، لندن و شهرهای دیگر بازداشت کرده بود و جستجو برای یافتن افراد مرتبط با خالد مسعود در نقاط دیگر ادامه داشت. صبح امروز - جمعه - رئیس بخش مبارزه با تروریسم پلیس لندن گفت که در طول ساعات شب گذشته، دو نفر دیگر در ارتباط با این حمله بازداشت شده‌اند و در نتیجه، تعداد افرادی که فعلا در بازداشت هستند به ده نفر رسیده است.

مقامات دولتی گفته‌اند که طی سال های اخیر، همواره وقوع حملات تروریستی در بریتانیا را محتمل دانسته و اقداماتی را برای مقابله با این وضعیت به اجرا گذاشته بودند. به گفته آنان، واکنش پلیس و سایر نهادهای امنیتی و امدادرسانی پس از وقوع حمله روز چهارشنبه مناسب بوده است. با اینهمه، تاکید شده که در یک جامعه دموکراتیک، اقدامات امنیتی نباید آزادی شهروندان را مورد تهاجم قرار دهد و محدود کند و به خاطر رعایت حقوق شهروندان، اعمال محدودیت‌های شدید به منظور حذف کامل خطراتی از قبیل حمله روز چهارشنبه امکانپذیر نیست.

شامگاه گذشته، چند هزار نفر به نشانه محکومیت تروریسم در میدان ترافالگار لندن اجتماع کردند. صادق خان، شهردار لندن در سخنان خود در این تجمع گفت که لندن محل زندگی و بازدید افرادی با فرهنگ‌ها و عقاید متنوع و گوناگون است و خواهد بود. او گفت: "تروریسم هرگز لندنی ها را وادار به تسلیم و تغییر روش زندگی خود نمی‌کند."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption شرکت کننده مسلمان در تجمع میدان ترافالگار و شعار "نه به نام من!"
حق نشر عکس Getty Images
Image caption ادای احترام به مامور پلیس که در حمله چهارشنبه کشته شد
حق نشر عکس Reuters
Image caption افروختن شمع روی نرده پل وستمینستر به یادبود قربانیان
حق نشر عکس EPA
Image caption صادق خان، شهردار لندن، در میدان ترافالگار

موضوعات مرتبط