لوپن خواستار همکاری فرانسه و روسیه 'علیه جهانی شدن و بنیادگرایی اسلامی' شد

حق نشر عکس EPA
Image caption لوپن و وولودین - نامزد انتخابات ریاست جمهوری فرانسه با تحریم روسیه مخالفت کرد و خواستار روابط نزدیکتر فرانسه و روسیه شد

نامزد راستگرای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه خواستار روابط نزدیکتر با روسیه شده است.

روز جمعه، ٤ فروردین (٢٤ مارس)، مارین لوپن، رهبر حزب جبهه ملی فرانسه، در دیدار با ویاکسلاو وولودین، رئیس دومای دولتی - مجلس سفلای پارلمان روسیه - در مسکو، خواستار روابط نزدیک بین دو کشور و لغو تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه شد.

به گزارش خیرگزاری روسی اینترفاکس، خانم لوپن گفت که تحکیم روابط دو کشور به خصوص در مبارزه با روند جهانی شدن و مقابله با بنیادگرایی اسلامی لازم است. وی گفت هیچ دلیل منطقی برای "نگرش خصومت آمیز" فعلی فرانسه نسبت به روسیه وجود ندارد و این رویکرد قطعا سازنده نیست.

مارین لوپن همچنین مخالفت خود را با تحریم اتحادیه اروپا علیه روسیه ابراز داشت. این تحریم‌ها شامل محدودیت هایی در زمینه تجارت و سفر برخی مقامات و شهروندان روسی است و در واکنش به سیاست دولت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در مورد اوکراین به اجرا گذاشته است.

خام لوپن گفت که این تحریم‌ها مانع از همکاری سازنده دو کشور می‌شود و به خصوص از تماس مستقیم و نزدیک بین پارلمان‌های دو کشور جلوگیری می‌کند و در نتیجه، "غیر دموکراتیک" است. وی گفت که تحریم روسیه تحت فشار مقامات اتحادیه اروپا وضع شده و افزود که خواهد کوشید برای لغو آنها دست کم از سوی فرانسه اقدام کند.

مارین لوپن با برنامه‌ای حاوی مخالفت با ادامه عضویت فرانسه در اتحادیه اروپا، محدودیت مهاجرت به فرانسه و تاکید بر حفاظت از فرهنگ فرانسوی به خصوص در برابر گسترش اسلامگرایی وارد مبارزات انتخاباتی شده است. گفته می‌شد که ناخرسندی اروپائیان از موج پناهجویان طی یکی دو سال گذشته و اقدامات خشونت اسلامگرایان، عاملی در گرایش مردم به احزاب راستگرا بوده است.

دولت روسیه نیز کوشیده است با حمایت از احزاب راست افراطی در کشورهای غربی، نفوذ خود را در این کشورها افزایش دهد و با فشار کنونی غرب به خاطر سیاست روسیه در اوکراین و سوریه مقابله کند.

دیدار مارین لوپن از مسکو، که تنها چند هفته قبل از رای‌گیری در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه صورت گرفته، اولین سفر او به روسیه نیست. او چند بار به این کشور سفر کرده است. بخشی از برنامه دیدار کنونی خانم لوپن شامل بازدید از نمایشگاه آثار هنری سبک گوتیک فرانسه در کاخ کرملین، مقر رئیس جمهوری روسیه است.