عراق کشته شدن غیرنظامیان در غرب موصل را تأیید کرد

حق نشر عکس Reuters

مقام‌های عراقی تأیید کردند که شمار زیادی از غیرنظامیان در جریان بمباران غرب موصل کشته شده‌اند و گزارش شده که عملیات پس گرفتن غرب موصل از نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) متوقف شده است.

عثمان نجیفی، معاون رئیس جمهور عراق خواهان برگزاری نشست اضطراری پارلمان برای بررسی وضعیت موصل شده است.

او در نامه ای به نخست وزیر، رئیس مجلس و وزیران کشور و دفاع عراق و دبیرکل سازمان ملل گفته است که باید در مورد این "فاجعه انسانی" تحقیق شود.

فرماندهی مرکزی آمریکا تأیید کرده که "به درخواست دولت عراق"، منطقه ای در غرب موصل را بمباران کرده که گفته می شود غیرنظامیان در آن کشته شده اند.

ارتش آمریکا می گوید در این مورد تحقیق خواهد کرد.

بشار کیکی، رئیس شورای استانی نینوا گفته است که در بمباران های روزهای اخیر ده‌ها غیرنظامی کشته شده اند.

به گفته او اجساد بسیاری از کشته شدگان هنوز زیر آوارهاست.

یک زن ساکن غرب موصل به خبرنگار بی‌بی‌سی در نزدیکی این شهر گفته است که ۹ نفر از اعضای خانواده اش در این بمباران ها کشته شده اند و "صدها" جسد هنوز از زیر آوارها بیرون آورده نشده است.

ارتش عراق در عملیات پس گرفتن موصل از داعش، از حمایت هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا برخوردار است.

ساکنان محلی می گویند که گروه داعش عمدا اعضای خود را در میان غیرنظامیان پخش کرده تا از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده کند.

پیشتر سازمان ملل هم در مورد گزارش های مبنی بر کشته شدن غیرنظامیان در حملات هوایی در غرب موصل بشدت ابراز نگرانی کرده بود.

بحران بیجاشدگان

در این حال وزارت مهاجران و بیجاشدگان عراق اعلام کرده که از زمان آغاز عملیات پس گرفتن غرب موصل، بیش از ۲۰۰ هزار نفر از جنگ گریخته اند و آواره شده اند.

سازمان ملل می گوید که حدود ۶۰۰ هزار غیرنظامی هنوز در غرب موصل هستند که ۴۰۰ هزار نفر از آنها در بخش قدیمی شهر گیرافتاده اند.

این بخش از شهر تقریبا در حالت محاصره قرار دارد.