مشاور امنیت ملی پیشین ترامپ 'اخراج گولن را بررسی کرده بود'

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای فلین هر گونه صحبت خارج از قانون را رد کرده است

به گفته جیمز وولسی، رئیس سابق سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) مایکل فلین، مشاور امنیت ملی سابق دونالد ترامپ موضوع اخراج فتح الله گولن، روحانی مسلمان تحت تعقیب ترکیه را مورد بحث قرار داده است.

ترکیه فتح الله گولن را به طراحی کودتای ژوئیه گذشته متهم می کند.

در یک مصاحبه ویدیویی آقای وولسی به وال استریت ژورنال گفته است که در یک بحث در مورد روش های اخراج فراتر از روند استرداد قانونی شرکت داشته است.

آقای فلین نظری متفاوت در باره این اظهارات آقای وولسی دارد.

این نشست سپتامبر گذشته در هتل نیو یورک برگزار شده بود.

به گفته وال استریت ژورنال، در این نشست مایکل فلین، که آن زمان مشاورامنیت ملی ستاد انتخاباتی آقای ترامپ بود، داماد رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و مولود چاووشاوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه حاضر بوده اند.

آقای وولسی که آن زمان به ستاد انتخاباتی آقای ترامپ مشاوره می داد، تأیید کرده که ممکن است "برخی نکته" هارا نشنیده باشد زیرا با تاخیر به این جلسه رسیده است.

اما او به وال استریت ژورنال گفت: "بحث جدی ای در باره پیدا کردن راهی برای اخراج آقای گولن از ایالات متحده به ترکیه بود".

"این یک جلسه بحث آزاد بود و هر کس هر چه به ذهنش می رسید مطرح می کرد، اما به هر حال بحث ها در مورد موضوعی بسیار جدی و کاملا خلاف قانون بود".

حق نشر عکس AP
Image caption آقای گولن نزدیک دو دهه است در آمریکا زندگی می کند

او در ادامه گفت: "این یک بحث جدی و نگران کننده بود، اما در آن بخشی که من در اتاق حضور داشتم به حد یک طرح خاص برای انجام یک عمل خلاف نرسیده بود."

در مصاحبه بعدی با سی ان ان، آقای وولسی این جلسه را "مشکوک" و "نگران کننده" خوانده و گفته است: "احساس می کردم باید به کسی چیزی بگویم."

یک سخنگوی آقای فلین، که شرکت مشاوره ای او موسوم به "فلین اینتل گروپ" برای دولت ترکیه خدمات انجام داده، ملاحظاتی در مورد روایت آقای وولسی مطرح کرده است.

او گفته که ژنرال فلین "هیچ زمانی هیچ گونه اقدامات غیرقانونی، اخراج فیزیکی غیرقضایی یا هر گونه فعالیت های مشابه آن را بررسی نکرده است."

حضور آقای گولن در آمریکا باعث تنش در روابط بین واشنگتن و آنکارا شده است. ترکیه بارها خواستار استرداد او شده است.

آقای گولن، که از سال ۱۹۹۹ در پنسیلوانیا زندگی می کند هر گونه دست داشتن در کودتای نافرجام سال گذشته را رد کرده است.

آقای فلین اواسط ماه فوریه پس از تنها چند هفته تصدی پست مشاور امنیت ملی آقای ترامپ، به دنبال طرح ادعاهایی مبنی بر ارتباط با مقام های روسیه قبل از به مقام ریاست جمهوری رسیدن او مجبور به کناره گیری از مقامش شد.

بیشتر بخوانید:

مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ استعفا کرد

حکم بازداشت گولن به اتهام 'رهبری کودتای ترکیه' صادر شد

آمریکا: مدارک ترکیه برای استرداد گولن را دریافت کرده‌ایم