آمریکا در مورد کشته شدن ده‌ها غیرنظامی در جریان بمباران هوایی موصل تحقیق می‌کند

حق نشر عکس AFP
Image caption بخش قدیمی موصل تخریب فراوانی متحمل شده است

ارتش آمریکا ضمن تایید کشته شدن غیرنظامیان در حمله هوایی جنگنده‌های ائتلاف در غرب موصل، اعلام کرده در مورد چگونگی این کشتار که عراق آن را "فاجعه انسانی" نامیده، تحقیق می‌کند.

ستاد مرکزی فرماندهی ائتلاف ضدداعش در آمریکا، مدعی است حملات هوایی روز هفدهم مارس بنابر درخواست دولت عراق انجام گرفته است.

آن طور که گزارش شده در این حملات هوایی بیش از ۱۰۰ غیرنظامی جان خود را از دست داده‌اند؛ آماری که به علت ادامه نبردها در غرب موصل به طور رسمی قابل بررسی و تایید نیست.

با وجود این، گزارش‌گران حاضر در غرب موصل و عراقیانی که موفق به فرار از این شهر شده‌اند می‌گویند بیرون آوردن ۵۰ جسد از زیر آوارها را دیده‌اند.

یک زن اهل موصل که ۹ عضو خانواده‌اش را در این حملات از دست داده به بی‌بی‌سی گفته هنوز صدها جسد زیر آوارهای محله جدیده در غرب موصل باقی مانده است.

حق نشر عکس Jeremy Bowen
Image caption مونا، یکی از ساکنان تازه گریخته از موصل از وضعیت غیرنظامیان در این شهر به بی‌بی‌سی گفت

روز شنبه (۲۵ مارس - پنجم فروردین) پس از آن که دولت عراق کشته شدن غیرنظامیان در غرب موصل را رسما تایید کرد، عثمان نجیفی، معاون رییس‌جمهوری، با فاجعه انسانی خواندن این رویداد خواستار برگزاری جلسه فوری پارلمان در این رابطه شد.

در واکنش به این گزارش‌ها، ارتش آمریکا تاکید کرده حفاظت از جان غیرنظامیان همچون همیشه الویت ارتش این کشور بوده و هرگونه گزارشی در مورد کشته شدن غیرنظامیان را به طور جدی مورد بررسی قرار می‌دهد.

هم‌زمان نیویورک تایمز گزارش کرده در صورت تایید آمار کشته‌شدگان، این حملات هوایی می‌تواند در میان مرگبارترین کشتار غیرنظامیان طی حملات فرماندهی شده از سوی آمریکا در عراق قلمداد شود. حملاتی که آمریکا و متحدانش نخستین بار در سال ۲۰۰۳ با شعار سرنگونی دولت صدام حسین، دیکتاتور سابق بغداد، آغاز کردند.

در همین حال، ساکنان محلی می‌گویند شبه نظامیان گروه موسوم به دولت اسلامی عمدا اعضای خود را در میان غیرنظامیان پخش کرده‌اند و از خانه های مسکونی و شهروندان عادی موصل به عنوان سنگر و سپر‌انسانی استفاده می‌کنند.

پیشتر سازمان ملل هم در مورد گزارش‌های مبنی بر کشته‌شدن غیرنظامیان در حملات هوایی در غرب موصل به شدت ابراز نگرانی کرده بود.

حق نشر عکس Jeremy Bowen
Image caption مردانی که از غرب موصل گر‌یخته‌اند بازجویی می‌شوند تا از حضور داعشیان فراری در میان آنها اطمینان حاصل شود

بحران بیجاشدگان

در این حال وزارت مهاجران و بیجاشدگان عراق اعلام کرده که از زمان آغاز عملیات پس گرفتن غرب موصل، بیش از ۲۰۰ هزار نفر از جنگ گریخته و آواره شده‌اند.

سازمان ملل می‌گوید حدود ۶۰۰ هزار غیرنظامی هنوز در غرب موصل هستند که ۴۰۰ هزار نفر از آنها در بخش قدیمی شهر گیرافتاده‌اند.

این بخش از شهر تقریبا در حالت محاصره قرار دارد.

نیروهای ارتش عراق با حمایت پیشمرگه‌های کرد و شبه‌نظامیان سنی و شیعه شرق موصل را در ماه ژانویه گذشته بازپس گرفتند اما نبرد برای فتح غرب این شهر که پرجمعیت‌تر و نزدیک‌تر به مرکز موصل است، بیش از یک ماه است که در جریان است.

بنابر گزارش سازمان ملل متحد، هنوز ۴۰۰ هزار غیرنظامی در بخش قدیمی موصل گیر افتاده‌اند و تخمین زده می شود که ۲۰۰۰ داعشی همچنان به مقاومت در برابر حملات ادامه می‌دهند.