ادامه محاصره ستیزه جویان مسلح در بنگلادش

نیروهای امنیتی بنگلادش حق نشر عکس AFP

نیروهای امنیتی در بنگلادش ساختمانی را که تعدادی از افراد مسلح اسلام‌گرا در آن سنگر گرفته‌اند را کاملا محاصره کرده است.

این ساختمان پنج طبقه در "سیلت" در شمال شرق بنگلادش واقع است.

به گفته کماندوهایی که تلاش کردند به داخل این ساختمان نفوذ کنند، افراد مسلح ساختمان را بمبگذاری کرده‌‎اند.

دیروز شنبه (۲۵ مارس/۵ فروردین) در اثر دو انفجار در خارج از این بلوک ساختمانی دستکم شش نفر کشته شدند.

در همین رابطه گزارش شده است که حال برخی از مجروحان این انفجار ها وخیم است.

این انفجارها هنگامی اتفاق افتاد که مردم به هنگام درگیری نیروهای امنیتی با افراد ستیزه‌جو در محل تجمع کرده بودند.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) گفته است مسئول یکی از این انفجارها بوده است، اگرچه مقامات پلیس به یک گروه ستیزه‌جوی محلی مظنون هستند.

مقامات امنیتی از روز جمعه (۲۴ دسامبر) این ساختمان را در محاصره خود درآورده‌اند. بر اساس گزارشها در همین روز در داکا، پایتخت، ظاهرا یک بمبگذار انتحاری خود را در نزدیکی فرودگاه شهر، منفجر کرد. به گفته مقامات امنیتی در این حادثه خود بمبگذار کشته شده است.

داعش گفته است که مسئول این حمله بوده است.

روز ۱۷ مارس نیز یک مظنون به بمبگذار انتحاری به یک پادگان نیروهای ویژه پلیس حمله کرد که بر اثر آن دو نیروی پلیس مجروح شدند.

به گفته آنبراسن ایتراجان، از تحلیلگران امور جنوب آسیای بی بی سی، این حملات در زمانی صورت گرفته است که بسیاری در بنگلادش بر این تصور بودند که نیروهای امنیتی توانسته‌اند به دنبال حمله و گروگانگیری سال گذشته در داکا، پایتخت، فعالیت ستیزه‌جویان را کنترل کنند.

شامگاه روز جمعه (۱ ژوئیه ۲۰۱۶) افراد مسلح به کافه "هُلی" داکا حمله کرد، تعدادی را گروگان گرفتند و دست کم ۲۰ خارجی را کشتند. مهاجمان گروگان‌های خود را که نتوانسته بودند، قرآن را قرائت کنند، شکنجه کرده و به قتل رساندند.داعش پیش‌تر مسوولیت این حمله را برعهده گرفته بود؛ اما مقامات گفتند که "آن‌ها عضو گروه جماعت المجاهدین بنگلادش هستند. این افراد هیچ ارتباطی با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) ندارند."

به گفته این تحلیلگر بی بی سی اکنون چالش پیش روی نیروهای امنیتی بنگلادش این است تا ببینید چه تعداد از چنین نیروهای اسلامگرا در کشور مخفی هستند.

به گفته او اگر مشخص شود که اسلامگرایان تندرو پشت چند حمله اخیر بوده‌اند، این حوادث به معنی آن می‌تواند باشد که دوره تازه‌ای از مبارزه نیروهای امنیتی بنگلادش با تندرویان کشور آغاز شده است.

موضوعات مرتبط