در دومین سالگرد حملات عربستان در یمن، صدها هزار نفرتظاهرات کردند

تجمع حوثی‌ها در صنعا حق نشر عکس Reuters

صدها هزار نفر امروز یکشنبه ۲۶ مارس (ششم فروردین ماه) در صنعا، پایتخت یمن، به مناسبت دومین سالروز آغاز حملات عربستان سعودی گردهم آمده و علیه این کشور دست به تظاهرات زده‌اند.

این تظاهرات یک روز پس از سخنرانی علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری پیشین یمن، انجام می‌گیرد.

خبرنگار خبرگزاری فرانسه که در محل سخنرانی آقای صالح حضور داشته می‌گوید که او در این سخنرانی به شدت از نقش عربستان سعودی انتقاد کرد و گفت: "تازمانی که ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی به جنگ ادامه دهد مردم آزاده یمن هم به مقاومت خود ادامه خواهند داد."

حق نشر عکس Reuters

همزمان عبدالملک حوثی، رهبر شورشیان حوثی، گفته است که "ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی با این توهم که ظرف یک هفته یا یک ماه یمن را به تصرف در خواهد آورد جنگ را آغاز کرد ولی حال درگل گیرافتاده است."

هم چنین به گزارش خبرگزاری حوثی ها یک دادگاه در صنعا، عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری این کشور را به جرم خیانت به کشورش غیابا به اعدام محکوم کرد.

شش تن از اعضای دولت او هم محکوم به اعدام شدند.

به گفته سازمان ملل متحد از بیستم ماه مارس ۲۰۱۵ که ائتلاف تحت رهبری عربستان جنگ را آغاز کرد ،تاکنون ۷۷۰۰ نفر جان خود را ازدست داده و بیش از ۴۰ هزار نفر هم مجروح شده اند.

سه میلیون آواره یمنی هم با خطر جدی قحطی و گرسنگی روبرو هستند.

حق نشر عکس Reuters

به دنبال درگیری‌ها در یمن و استعفای عبد ربه منصور هادی، ائتلافی از کشورهای عربی علیه شورشیان حوثی و نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح وارد عمل شدند.

عربستان سعودی برای مداخله‌اش در یمن مورد انتقادهای شدید نهادهای حقوق بشری قرار گرفته است. عربستان در مقابل ایران را به ایجاد تنش و ناآرامی در یمن متهم می‌کند.

ایران منتقد مداخله عربستان در یمن است و مواضعی در حمایت از حوثی‌ها گرفته، اما ادعای ارسال تسلیحات به یمن را با تاکید رد کرده است.