نبرد رقه: شورشیان یک پایگاه هوایی را از داعش پس گرفتند

نیروهای سوریه دموکراتیک حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای سوریه دموکراتیک در حال پیشروی به سوی رقه هستند

شورشیان مسلح مورد حمایت آمریکا در سوریه می‌گویند پایگاه هوایی طبقه در نزدیکی رقه را تصرف کرده‌اند.

همزمان آمریکا اطمینان داده که حملات هوایی نیروهای ائتلاف به سد رقه آسیبی وارد نکرده است.

طلال سلو، سخنگوی این گروه شورشی در سوریه، روز یکشنبه (۲۶ مارس - ششم فروردین) مدعی شد که شبه‌نظامیان این گروه کنترل پایگاه هوایی طبقه را در دست گرفته‌اند.

این خبر همزمان با پیشروی نیروهای کرد به سوی رقه منتش شده است؛ شهری که گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) از آن به عنوان پایتخت خلافت خود خوانده‌اش یاد می‌کند.

روز یکشنبه همچنین گزارش شده بود که داعش در مورد فروریختن سد طبقه هشدار داده است؛ هشداری که باعث وحشت ساکنان مناطق پایین دست این سد شد؛ هر چند واشنگتن می‌گوید حملات هوایی جنگنده‌های ائتلاف ضدداعش (به رهبری آمریکا) آسیبی به تاج و سازه اصلی سد وارد نکرده و جایی برای نگرانی وجود ندارد.

یک سخنگوی این اتئلاف روز یکشنبه به بی‌بی‌سی گفت: "سد آسیبی ندیده و ما (ائتلاف ضدداعش) به حفظ سد به عنوان سرمایه حیاتی مردم سوریه بسیار توجه داریم."

پایگاه هوایی طبقه سه سال پیش به دست نیروهای جهادی درآمد و در همان سال (۲۰۱۴) گزارش‌هایی مبنی بر اعدام گسترده سربازان به اسارت درآمده ارتش سوریه در این منطقه مخابره شد.

سد طبقه هم که بروی رود فرات بسته شده، بزرگترین سد سوریه است که در زیر دست آن شهر طبقه، در حومه رقه واقع شده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای سوریه دموکراتیک که رهبری آن با کردها است با حمایت نیروهای آمریکایی در نزدیکی رقه مستقر شده‌اند

صبح امروز همچنین خبر رسید که مردم وحشت زده در پی انتشار گزارش‌هایی از احتمال فروریختن سد از مناطق فرودست آن متواری شده‌اند.

اما ساعتی بعد گزارش شد شبکه‌های خبری داعش و همچنین خودروهایی که بر بالای آنها بلندگو نصب شده بود به خیابان‌های شهر رفتند تا به مردم از سلامت سد خبر دهند و مانع از متواری شدن آنها شوند.

سد طبقه، فارغ از اهمیت استراتژیک آن گمان می‌رود که یکی از نقاطی است که داعش مقر فرماندهی خود را در تاسیسات آن دایر کرده و حملات خود در سوریه و عراق را از آنجا فرماندهی می‌کند.

سازمان ملل متحد اخیرا هشدار داده بود که تخریب این سد می‌تواند به جاری شدن سیلاب‌های عظیم منجر شود.

سال گذشته هم نگرانی‌های مشابهی در مورد سد موصل عراق مخابره شد.؛ شهری که دومین پایتخت داعش بود و اکنون بخش شرقی آن و مناطق مهمی از غرب آن به کنترل نیروهای عراقی درآمده است.