پاکستان: فیسبوک برای جلوگیری از نشر مطالب کفر‌آمیز اقدام کرده است

معترضان به فیسبوک در پاکستان حق نشر عکس AP
Image caption طلبه‌های پاکستان در حمایت از قانون کفرگویی در پاکستان بارها تظاهرات کرده‌اند

دولت پاکستان می‌گوید که فیسبوک اقداماتی را در نظر گرفته تا جلوی انتشار مطالب "کفرآمیز" را بگیرد.

به گفته مقامات پاکستانی این شبکه اجتماعی چیزی حدود ۸۵ درصد از اینگونه مطالب را از دسترس خارج کرده است. این مسئولان درباره جزئیات این اقدام فیسبوک توضیحی نداده‌اند.

هم‌زمان عارف خان از مقامات ارشد وزارت کشور پاکستان در سخنانی در دادگاه عالی اسلام‌آباد گفته است که به نظر وی این شبکه اجتماعی نباید ممنوع شود.

براساس گزارش‌ها چند روز پیش ۳ نفر مظنون به نشر پست‌های کفرآمیز در این کشور بازداشت شدند.

حدود ده روز پیش از پاکستان گزارش شد که مقامات این کشور از فیسبوک خواسته‌اند تا برای بررسی "محتوای کفرآمیز" که توسط پاکستانی‌ها در این شبکه اجتماعی نشر شده، کمک کند.

به گفته وزارت کشور پاکستان فیسبوک موافقت کرده است برای رسیدگی به تردیدها در مورد مطالب این شبکه اجتماعی یک تیم را به پاکستان بفرستد.

در آن زمان خبرگزاری آسوشیتدپرس از فیسبوک نقل کرد که این شبکه اجتماعی اعلام کرده است که درخواست دولت پاکستان را در چارچوب "حفاظت از حریم خصوصی و حقوق کاربران" خود مورد بررسی قرار خواهد داد."

در این بیانیه آمده بود: "ما اطلاعات در مورد حساب‌ها را صرفا مطابق با شرایط استفاده از خدمات ما و قانون مربوط افشا می‌کنیم. برای درخواست‌های بین‌المللی ممکن است به یک پیمان همکاری متقابل در مسائل قانونی یا سایر اشکال درخواست رسمی مورد نیاز باشد، و ما اینها را شامل گزارشمان در مورد درخواست های دولت می کنیم.''

فیسبوک هنوز درباره هیئت ارسالی به پاکستان رسما اظهار نظری نکرده است اما براساس برخی از گزارش‌های تایید نشده این شبکه اجتماعی قرار است هیاتی را به پاکستان بفرستد.

کفرگویی یکی مسائل بسیار حساس و جنجال‌برانگیز در پاکستان است.

منتقدان می‌گویند قوانین کفرگویی، که اجازه مجازات اعدام در برخی از موارد را می‌دهد، اغلب اوقات مورد سوءاستفاده به ویژه علیه اقلیت‌ها قرار گرفته که باعث آزار آنها شده است.

در مورد این که تاکنون چه مقدار محتوای کفرآمیز یافت شده توضیحات رسمی اندکی ارائه شده است، اما در گذشته کفرگویی مواردی از توهین نسبت پیامبر اسلام تا نقد و تفسیر غیر معمول از قرآن را در برگرفته است.

اما برخی از منتقدان می‌گویند که هدف از اقدام اخیر فقط سرکوب مخالفان است.

پاکستان بارها دسترسی به سایت های پورنوگرافی و سایت‌های دارای محتوای ضد اسلامی را مسدود کرده است و در سال ۲۰۱۰ دادگاهی در این کشور دسترسی به فیسبوک را در ارتباط با کاریکاتورهای حضرت محمد ممنوع کرد.

موضوعات مرتبط