روحانی در دیدار با پوتین: روابط ایران و روسیه وارد مرحله جدیدی شده است

حق نشر عکس AFP/Getty Images

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، در مسکو بر لزوم گسترش روابط "پایدار و بلندمدت" بین دو کشور تاکید کرده و گفته است که روابط دو کشور "وارد مرحله جدیدی" شده است.

آقای روحانی به دعوت رئیس‌جمهور روسیه، برای سفری دو روزه به مسکو رفته است و بررسی جامع روابط دوجانبه و منطقه‌ای از محورهای اصلی دیدار دو رئیس جمهور اعلام شده است.

حسن روحانی روز سه‌شنبه، هشت فروردین (۲۸ مارس) در دیدار با آقای پوتین گفت که دو طرف تاکنون ۹ بار با یکدیگر دیدار کرده‌اند و "در هر ملاقات نسبت به ملاقات پیشین، شاهد پیشرفت بوده‌ایم."

او اضافه کرد: "روابط دوجانبه ما وارد مرحله جدیدی شده است و در این مرحله می‌توانیم درباره روابط پایدار و بلندمدت وارد گفت‌وگو شویم."

رئیس‌جمهور ایران درباره این "مرحله جدید" در روابط کشورش با روسیه توضیح بیشتری نداد، ولی ابراز امیدواری کرد که دو طرف بتوانند قدم‌های جدیدی برای گسترش روابط دوجانبه بردارند.

حسن روحانی گفت که ایران و روسیه در چند سال گذشته در جنگ با تروریسم تجربه‌های تازه‌ای کسب کرده‌اند و هدف نهایی هر دو کشور "صلح و ثبات در منطقه" است.

حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption سه‌شنبه - ۲۸ مارس: دیدار روسای جمهور روسیه و ایران در مسکو

'افزایش ۷۰ درصدی تجارت '

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه نیز گفت که دو کشور برای بیش از ۵۰۰ سال روابط دیپلماتیک داشته‌اند و ایران "همسایه‌ای خوب و شریکی قابل اعتماد و باثبات" برای روسیه بوده است.

او گفت که دو کشور همکاری‌های بسیاری موثری در تمام بخش‌ها از جمله امور بین‌الملل و اقتصادی داشته‌اند: "در سال گذشته تجارت بین دو کشور ۷۰ درصد رشد داشت که در شرایط اقتصادی دشوار کنونی، بی‌نظیر است."

مهدی سنایی، سفیر ایران در مسکو پیش از این گفته بود که ارزش مبادلات بازرگانی دو کشور در سال میلادی گذشته (۲۰۱۶) نسبت به یک سال قبل‌تر (۲۰۱۵) هشتاد درصد افزایش یافته است."

براساس گزارش‌ها، بناست که دو طرف ۱۵ سند همکاری در بخش‌های مختلف از جمله کنسولی، گردشگری، اقتصادی، ارتباطات، حقوقی و قضایی امضا کنند.

حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption حسن روحانی پیش از دیدار با پوتین به بنای یادبود سرباز گمنام در نزدیکی کاخ کرملین رفت

حسن روحانی در دانشگاه دولتی مسکو هم درباره مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی سخنرانی کرد و در این مراسم، دکترای افتخاری این دانشگاه به او اهدا شد.

گزارش شده است که وزیران امور خارجه، صنعت معدن و تجارت، ارتباطات و فناوری، اطلاعات و رئیس کل بانک مرکزی ایران حسن روحانی را در این سفر همراهی می‌کنند. گروهی از نمایندگان و فعالان بخش خصوصی ایران نیز به همراه رئیس‌جمهور آن کشور به مسکو رفته‌اند.

موضوعات مرتبط