آغاز روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا با واکنش مقامات اروپایی مواجه شده است

حق نشر عکس Reuters

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا روز چهارشنبه، ٩ فروردین (٢٩ مارس)، بعد از دریافت رسمی نامه بریتانیا مبنی بر قصد این کشور برای خروج از اتحادیه اروپا، با لحنی تأسف‌بار از تصمیم بریتانیا گفت: "نمی‌توانیم تظاهر کنیم که امروز روز شادی در بروکسل یا لندن است. همین حالا هم جایتان خالی است."

دونالد توسک که در بروکسل سخن می‌گفت، به جنبه مثبت این روند هم اشاره کرد و گفت: "برگزیت (رأی بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا) ۲۷ کشور باقیمانده در اتحادیه اروپا را مصمم‌تر و متحدتر کرده است."

با اعلام پذیرش این نامه، مذاکرات مربوط به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رسما آغاز می‌شود و تا ماه مارس سال ٢٠١٩ میلادی (دو سال دیگر) ادامه خواهد داشت.

آنتونیو تایانی، رئیس پارلمان اروپا، در یک پیام توییتری نوشته است: "امروز روز خوبی نیست. برگزیت فصل جدیدی در تاریخ اتحادیه (اروپا) است، اما آماده‌ایم که پیش برویم و امیدواریم که بریتانیا همچنان یکی از شرکای نزدیک ما باقی بماند."

در برلین هم آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، دید واقع‌بینانه‌تری به این روند داشت و گفت: "ما مطمئنا نمی‌خواستیم شاهد چنین روزی باشیم، چون یک شریک قوی و مهم خود را از دست می‌دهیم، اما تصمیم مردم بریتانیا را می‌پذیریم."

خانم مرکل اضافه کرد که بریتانیا باید اول تمام تعهدات خود را در قبال اتحادیه اروپا لغو کند تا بعد مذاکرات مربوط به روابط آینده این کشور با اتحادیه اروپا انجام شود.

این اظهارات خانم مرکل پاسخی منفی به درخواست ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، برای انجام همزمان مذاکرات است.

صدراعظم آلمان بر لزوم حمایت از شهروندان اروپایی ساکن بریتانیا هم تاکید کرد.

فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه هم گفته است که رأی بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا "از نظر احساسی" برای اروپا و از نظر" اقتصادی" برای بریتانیا دردناک خواهد بود، اما افزود که اصولا قصدی برای "تنبیه" مردم بریتانیا وجود ندارد.

اما انتقاد آمیزترین واکنش را مانفرد وبر، سیاستمدار مهم و نماینده آلمان در پارلمان اروپا نشان داد.

مانفرد وبر با اشاره به فعالیت آن دسته از سیاستمداران بریتانیایی که برای خروج کشورشان از اتحادیه اروپا تلاش کرده‌اند، گفت: "آنها این فرصت را داشتند که در یک اروپای آزاد رشد کنند، ولی به جای آن، دیوارمی‌سازند."

او گفت: "اتحادیه اروپا هرکاری که لازم بود، برای باقی ماندن بریتانیا انجام داد، اما از این به بعد فقط به فکر۴۴۰ میلیون اروپایی خواهیم بود."

موضوعات مرتبط