مایکل فلین حاضر است 'در برابر مصونیت قضایی' شهادت دهد

فیلین روز 13 فوریه در کاخ سفید حق نشر عکس Reuters

بنابه گزارش ها مایکل فلین مشاور سابق امنیت ملی دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خواستار دریافت مصونیت قضایی برای شهادت دادن در کنگره در مورد مداخله روسیه در انتخابات شده است.

وکیل مایکل فلین می گوید موکل او "داستانی برای گفتن دارد" اما باید در برابر "پیگیرد غیرعادلانه" از خود محافظت کند.

سنای آمریکا روز پنجشنبه جلسات برای گرفتن شهادت در مورد "مداخله" روسیه در انتخابات ماه نوامبر که به پیروی آقای ترامپ منجر شد را شروع کرد. روسیه این ادعا را رد می کند.

آقای فلین در ماه فوریه پس از گمراه کردن معاون رئیس جمهور آمریکا درباره محتوای گفتگوی خود با سفیر روسیه در آمریکا برکنار شد. با این حال آقای ترامپ بعدا از او دفاع کرد.

اف بی آی (سازمان تحقیقات فدرال) و کمیته های اطلاعاتی سنا و مجلس نمایندگان مشغول بررسی تماس های او با روسیه در جریان مبارزات انتخاباتی هستند. او در دوران انتخابات مشاور آقای ترامپ بود.

رابرت کلنر وکیل مایکل فلین گفت: "ژنرال فلین مسلما داستانی برای گفتن دارد و کاملا مایل است آن را بازگو کند، البته در صورتی که شرایط اجازه دهد."

او گفت که در مورد مباحثات با کمیته های اطلاعاتی در سنا و مجلس نمایندگان اظهار نظر نخواهد کرد.

آقای کلنر گفت که رسانه ها آکنده از "ادعاهای بی پایه، ادعاهای آزارنده درباره خیانت و کنایه های شرورانه هستند."

او در مورد گزارش وال استریت ژورنال که می گفت آقای فلین خواستار مصونیت از پیگرد در برابر شهادت دادن شده است خودداری کرد.

حق نشر عکس EPA
Image caption پوتین ادعای دخالت در انتخابات آمریکا را "یاوه" خوانده

سناتور ریچارد بر رئیس جمهوری خواه کمیته اطلاعاتی سنا پنجشنبه تایید کرد که "بحث هایی" درباره مصاحبه با آقای فلین انجام شده اما حضور او هنوز تایید نشده است.

آقای فلین که یک ژنرال بازنشسته است ابتدا تکذیب کرده بود که درباره تحریم های دولت باراک اوباما با سرگی کیسلیاک سفیر روسیه گفتگو کرده بود.

اما او پس از فاش شدن محتوای تماس تلفنی اش با آقای کیسلیاک و فاش شدن این مساله که وزارت دادگستری در مورد اظهارات گمراه کننده او و آسیب پذیری اش در برابر باج خواهی روسیه به کاخ سفید گزارش داده بود استعفا کرد.

آقای فلین تابستان گذشته در جریان گردهمایی حزب جمهوری خواه هدایت کننده شعارهای "او را به زندان بیاندازید" علیه هیلاری کلینتون رقیب دونالد ترامپ در انتخابات بود. آن شعارها به خاطر استفاده خانم کلینتون در دوران تصدی وزارت خارجه از یک سرور شخصی برای مبادله ایمیل داده می شد.

او در ماه سپتامبر در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که اعطای مصونیت از پیگیرد به بعضی از دستیاران نامزد دمکرات ها غیرقابل قبول است.

او به ان بی سی گفت: "وقتی کسی مصونیت دریافت می کند به این معنی است که مرتکب جرمی شده."