دستیاران ارشد کاخ سفید صاحب میلیون‌ها دلار دارایی هستند

ایوانکا ترامپ و جارد کوشنر حق نشر عکس Reuters
Image caption دارایی های ایوانکا ترامپ و جارد کوشنر ۷۴۰ میلیون دلار تخمین زده می شود

اسنادی که کاخ سفید به تازگی منتشر کرده حاکی از آن است که کارکنان ارشد آن صاحب میلیون‌ها دلار دارایی هستند.

ارزش دارایی‌های دختر دونالد ترامپ، ایوانکا، و داماد او، جرد کوشنر، بین ۲۴۰ تا ۷۴۰ میلیون دلار ارزیابی می‌شود. این دارایی‌ها شامل ترامپ اینترنشنال هتل می‌شوند که سال گذشته بین یک تا ۵ میلیون دلار برای خانم ترامپ سود آورده است.

اسناد منتشرشده مالی همچنین جزئیات حقوق چند تن دیگر از کارکنان بلندپایه دولت را آشکار کرده‌اند.

کارکنان مشغول به کار در کاخ سفید مطابق منشور اخلاقی باید شفافیت مالی داشته باشند. این اسناد وضع درآمد و دارایی های آنها را در زمان آغاز به کار در دولت آمریکا نشان می‌دهند، قبل از این که دارایی‌ها فروخته شده و یا با هر راه دیگری غیر قابل ثبت شوند.

نه وضع درآمد مالی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و نه مایک پنس، معاون رئیس جمهوری در این اسناد مالی منتشر نشده است.

در اسنادی که رسانه‌های ایالات متحده منتشر کرده‌اند درآمد و دارایی‌ها به طور تقریبی و بدون ذکر آمار و ارقام دقیق آمده‌اند.

  • ایوانکا ترامپ: ارزش کسب و کار او بیش از ۵۰ میلیون دلار برآورد شده است. سهم او در هتل ترامپ بین ۵ تا ۲۵ میلیون است. این دارایی‌های ایوانکا ترامپ در صورت‌های مالی همسرش جرد کوشنر آمده و از آنجا که خود خانم ترامپ به تازگی رسما به کارکنان کاخ سفید پیوسته، ممکن است به طور مجزا هم صورت‌های مالی خود را منتشر کند.
  • جرد کوشنر: در ۵۴ صفحه‌ای که جرد کوشنر منتشر کرده جزئیات مقام‌های او در ۲۶۷ نهاد آمده، که از بسیاری از آنها کنار رفته است. آقای کوشنر در سال گذشته صدها هزار دلار درآمد از مستغلات و دیگر دارایی‌هایش داشته است.
  • استیو بنون: دستیار ارشد آقای ترامپ از وبسایت دست راستی برایتبارت ۱۹۱ هزار دلار حق مشاوره می‌گرفته است و از منابع دیگر هم حداقل ۱ میلیون درآمد داشته است. دارایی‌های او بین ۳.۳ تا ۱۲.۶ میلیون دلار برآورد شده است.
  • شان اسپایسر: سخنگوی کاخ سفید برای شغلش به عنوان استراتژیست ارشد و مسئول ارتباطات در کمیته ملی جمهوری‌خواهان، ۲۶۰ هزار دلار گرفته است. او چندین ملک دارد.
  • کلی‌آن کانوی: مشاور آقای ترامپ بیش از ۸۰۰ هزار دلار حق مشاوره گرفته است.
  • گری کان: ارزش دارایی‌های گری کان رئیس شورای ملی اقتصاد کاخ سفید و رئیس پیشین شرکت گلدمن سکس، دستکم ۲۳۰ میلیون دلار بوده است. هرچند ممکن است این میزان به صورت بالقوه بیشتر باشد، زیرا ارزش بسیاری از دارایی‌های وی صرفا بیش از یک میلیون دلار ذکر شده است.کاخ سفید می‌گوید او از همه مقام‌هایش در گلدمن سکس استعفا کرده است.
حق نشر عکس AFP
Image caption دارایی های اعضای دولت دونالد ترامپ و مشاورین ارشد او ۱۲ میلیارد دلار ارزیابی شده است

مقام های کاخ سفید در نشستی پیش از انتشار این مدارک تاکید کردند که این اسناد بازگوکننده ابعاد دارایی های کنونی این افراد نیست، بلکه مربوط به زمان شروع به کار آنها در کاخ سفید است.

ممکن است در حال حاضر تعارضات منافع از بین رفته باشد.

رسانه‌های آمریکایی می‌گویند ظاهرا کارکنان کاخ سفید در دولت آقای ترامپ نسبت به مقامات دولت های سابق از جمله دولت باراک آوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا بسیار ثروتمندتر هستند.

بلومبرگ دارایی‌های اعضای کابینه آقای ترامپ و کارکنان ارشد دیگر را حدود ۱۲ میلیارد دلار تخمین زده است.

از زمان انتخاب آقای ترامپ به عنوان رئیس جمهوری آمریکا کسب و کار وی در مرکز توجه کارشناسان اخلاق قرار داشته است. آنها می گویند کسب و کار او می تواند خطر تعارض منافع را به همراه داشته باشد.

این نگرانی مطرح شده است که احتمالا به دلیل جلب نظر دولت آقای ترامپ گروه های مورد علاقه و یا دولت های خارجی بخواهند مهمان هتل لوکس آقای ترامپ در واشنگتن شوند.

دو پسر بزرگ آقای ترامپ در حال حاضر مدیریت دارایی های گسترده او را در دست دارند اما منتقدان می‌گویند که اقدامات کافی برای جلوگیری از تعارض منافع انجام نشده است.

کمیته اخلاق دولت از رئیس جمهور خواسته است تا او در زمان تصدی مقام ریاست جمهوری از دارایی های خود کاملا فاصله بگیرد یا اداره آن هارا به یک سازمان مستقل واگذار کند.

آقای ترامپ انتشار اظهارنامه مالیاتی خود را رد کرده که با این کار سنت طولانی رایج را نقض کرده است.